A A+ A++

Naukowcy zidentyfikowali ogromnego ssaka, którego szczątki znaleziono na plaży w Nowej Zelandii na początku lipca. To dziobowal łopatozębny (Mesoplodon traversii) – gatunek tak rzadki, że dotąd nikt nie widział żywego osobnika.

Tożsamość tego pięciometrowego stworzenia ustalono na podstawie jego umaszczenia oraz kształtu czaszki, dzioba i zębów. Gatunek pozostaje owiany tajemnicą ze względu na nieliczne informacje na jego temat.

Szczątki ssaka umieszczono w chłodni do czasu przeprowadzenia testów DNA. Eksperci podkreślają, że może upłynąć kilka tygodni, zanim ostatecznie potwierdzą przynależność gatunkową zwierzęcia. Wskazują też, że odkrycie może pomóc w zdobyciu nowych, kluczowych informacji na temat tego walenia, o którym na chwilę obecną wiadomo mniej więcej tyle, co nic.

Niezwykły ssak znaleziony w Nowej Zelandii. To może być dziobowal łopatozębny

4 lipca mieszkańcy regionu Otago na Wyspie Południowej zaalarmowali urzędników departamentu odpowiedzialnego za ochronę narodowego dziedzictwa naturalnego i kulturalnego (DOC, Department of Conservation) o tym, że na brzeg u ujścia rzeki Taiari wyrzucony został pięciometrowy waleń. Strażnicy ustalili, że mają do czynienia z niezwykle rzadkim okazem z rodziny wali dziobogłowych.

Wskazano, że ponieważ zwierzę zmarło dopiero niedawno, jako pierwszy spośród tego gatunku walenii będzie mógł zostać poddany sekcji.

– Wiemy bardzo mało, praktycznie nic o tych stworzeniach – powiedziała Associated Press News Hannah Hendriks, doradca techniczny ds. morskich w DOC. – Bardzo trudno jest prowadzić badania nad ssakami morskimi, jeśli nie widzi się ich na morzu. To trochę jak igła w stogu siana. Nie wiadomo, gdzie szukać – dodała.

“Ogromne odkrycie”

Urzędnik Gabe Davies powiedział w oświadczeniu, że dziobowal łopatozębny to jeden z najmniej znanych gatunków dużych ssaków. Udokumentowano dotąd tylko sześć spotkań z tym stworzeniem na całym świecie. – Z naukowego i konserwatorskiego punktu widzenia jest to ogromne odkrycie – dodał.

Gatunek został po raz pierwszy opisany w 1874 roku. Wówczas z nowozelandzkich Wysp Chatham pozyskano dolną szczękę i dwa zęby stworzenia. Szkielety dwóch innych znalezionych na wyspach w Nowej Zelandii i Chile pozwoliły naukowcom potwierdzić istnienie nowego gatunku. Następny raz napotkano dziobowal łopatozębny dopiero w 2010, a później w 2017 roku u wybrzeży Wyspy Północnej Nowej Zelandii.

Dziobowal łopatozębny uważa się za ssaki głębinowe, podobnie jak inne z rodziny wali dziobogłowych. Spośród wszystkich zamieszkujących oceany zwierząt te należą do jednych z najgłębiej nurkujących. Zamieszkują głównie południowy Pacyfik.

Nowozelandzcy Maorysi uważają te walenie za święty skarb (taonga). Lokalne społeczności Maorysów wezmą udział w decydowaniu o losie ssaka.

Źródło: Associated Press News

Zobacz również:

Nowa Zelandia: Ogłoszono stan wyjątkowy z powodu powodzi /AFP/AFP … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚcieżka przyrodniczo-leśna w Wierzchosławicach chętnie odwiedzana przez turystów
Następny artykułTragiczny piątek na płockich drogach: jedna osoba zginęła, trzy ranne