W niecodziennej scenerii, bo na pumptracku przy al. Lotników Polskich zabrzmiały dziś fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Kolejną świdnicką odsłonę akcji „Narodowe Czytanie” przygotowała Filia nr 2 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej i młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego pod opieką polonistki Katarzyny Mądrachowskiej.
– „Narodowe Czytanie” jest wielkim wydarzeniem kulturalnym, promującym czytelnictwo i klasykę literatury polskiej. Zanim będziemy się delektować treścią tegorocznej lektury, przypomnijmy, jak doszło do jej powstania. Latem 1884 roku Marian Gawalewicz, redaktor „Tygodnika Powszechnego”, złożył Elizie Orzeszkowej propozycję współpracy. Chciał, aby napisała dla jego gazety powieść w odcinkach. Na początku miała to być powieść obyczajowa zatytułowana „Mezalians”, opowiadająca o kłopotliwej na tle ówczesnej obyczajowości kwestii małżeństwa panny z wyższych sfer z przedstawicielem drobnej szlachty. Bardzo szybko okazało się, że Orzeszkowa, by dać prawdziwy obraz społeczeństwa, w którym żyła, musiała znacznie poszerzyć problematykę oraz listę postaci. Powoli w notatkach zaczął wyłaniać się zarys powieści, której autorka jeszcze w czasie pisania nie wahała się nazwać „jedną z moich najlepszych”. Dzisiaj przekonamy się, że wcale się nie myliła – mówiła Joanna Swacha-Broda, kierownik Filii nr 2.
Na zaimprowizowanej scenie wystąpili licealiści-aktorzy „Teatru Trzydziestu”, działającego w II LO pod kierunkiem Katarzyny Mądrachowskiej. Byli to: Szymon Bijak, Eryk Borkowski, Michał Świtkowski, Alicja Woźniak, Oliwia Wójcik, Alicja Bielak, Marianna Skuza, Milena Mazurek, Szymon Wójcik, Hania Radczuk, Alicja Banach, Olaf Miciuła.
– Większość z uczniów dopiero debiutuje na scenie. Do czytania wybrałam fragmenty mniej znane, dotyczące „powracającej fali” – kłótni ojca z synem, czyli Benedykta z Witoldem, relacji męsko-damskich oraz poglądów Justyny Orzelskiej na temat warstw społecznych – wyjaśniała K. Madrachowska.
Bohaterowie dzisiejszego wydarzenia na pamiątkę otrzymali zakładki do książek, a chętni mogli dostać na swoim egzemplarzu „Nad Niemnem” specjalną pieczątkę. Uczniom tak spodobała się formuła spotkania, że już zapowiedzieli udział w przyszłorocznej edycji akcji. W 2024 r. lekturą będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.
– Serdecznie dziękujemy uczestnikom i publiczności, a także właścicielowi sklepu „Forum”, który umożliwił nam podłączenie sprzętu do prądu – dodała J. Swacha-Broda.
aw
Last modified: 14 września, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS