A A+ A++

Specjaliści zajmujący się usuwaniem gniazd os mają w ostatnim czasie ręce pełne roboty. Codziennie są wzywani do kilku tego typu przypadków. Wysokie temperatury w 2018 r. sprawiły, że borykaliśmy się w Polsce z plagą os w 2018 r. Czy sytuacja się powtórzy? Co zrobić, gdy zauważymy rój osiadający na elewacji budynku czy balkonie? Jak pozbyć się os? Kto może pomóc nam w takiej sytuacji?

Osa: Pożyteczna czy szkodliwa?

Osy należą do owadów błonkoskrzydłych. Swoim wyglądem przypominają pszczoły, ale są od nich większe i bardziej smukłe. Osy mają widoczne przewężenie między tułowiem a odwłokiem, a ich ciało pokrywa gładki pancerz. Podobnie jak pszczoły, osy mają żądła i czarno-żółte ciała, ale o wiele jaśniejszych, żywszych barwach.

Osy w ogrodzie bywają pożyteczne. Żywią się bowiem komarami, meszkami i muchami. A swoje larwy karmią mszycami i gąsienicami innych owadów. Toteż mogą pomóc w zwalczaniu szkodników roślin. Ponadto owady te gustują także w nektarze kwiatów, są więc ważnymi zapylaczami.

Z drugiej jednak strony osy nadgryzają owoce, a niektóre gatunki także korę młodych drzew niszcząc uprawy w sadach i szkółkach. Owady mogą być też roznosicielami niektórych chorób zakaźnych. Kochają cukier i słodycze toteż często w ich poszukiwaniu zapuszczają się do sklepów, cukierni i domów. Utrudniając tym samym życie i pracę ludziom.

Ukoszenie osy jest niezwykle bolesne, dlatego wiele osób boi się tych owadów. Szczególnie niebezpieczne są one dla alergików. Czasem wystarczy jedno ugryzienie, aby doszło do wstrząsu anafilaktycznego.

Wygląda jak osa. Gliniarz naścienny – gdzie występuje i czy jest niebezpieczny?

Gdzie osy budują gniazda?

Wiele os to samotnicy, jednak są również gatunki społeczne, które budują gniazda, które mogą przybierać różne formy. Owady te gnieżdżą się w:

  • w dziuplach,
  • w korzeniach drzew,
  • w krzewach,
  • w ziemi, adaptując na swoje potrzeby nory gryzoni

Jeśli tego typu mieszkania owady założą z dala od ludzkich siedzib, nikomu one nie przeszkadzają. Kłopot pojawia się, gdy osy upodobają sobie:

  • elewację,
  • wyrwy w ścianach budynku,  
  • nieużywane poddasze,
  • balkon. 

Obecność os w pobliżu domu można łatwo rozpoznać po charakterystycznym brzęczeniu, które przy dużej liczbie osobników jest naprawdę głośne. Z czego osy budują gniazda? Owady, które zakładają siedzibę “zewnętrzną” przygotowują ją najczęściej z przeżutej zmieszanej z ich śliną celulozy, którą pozyskują z drewna. Takie papierowe gniazda często można spotkać wiszące w rogach balkonów, pod dachami i w innych tego typu miejscach. W takiej sytuacji większość właścicieli domów podejmuje decyzje o usunięciu niechcianych lokatorów. Jak pozbyć się os?

Jak usunąć gniazdo os?

Usuwanie gniazd os najlepiej zlecić specjalistom, którzy posiadają odpowiedni sprzęt chroniący ich ciała przed ugryzieniami oraz środki chemiczne pozwalające skutecznie uporać się z tym problemem. W przypadku gniazd na balkonach mieszkań w blokach warto skontaktować się z administracją budynku. Według prawa zapewnienie bez … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLiga Narodów: Niemcy – Francja. Relacja i wynik na żywo
Następny artykułGdyby wszystkie zwierzęta były kotami III