Trwa szeroko zakrojona akcja przekazywania i kupowania artykułów na rzecz ukraińskich uchodźców.
Wspieramy sieć naszych partnerów, zarówno partnerów publicznych, jak i niepublicznych, organizacje pozarządowe. Właśnie Banki Żywności specjalizują się w zapewnianiu stabilnej, systematycznej pomocy żywnościowej osobom potrzebującym. W tej chwili do grup osób potrzebujących w oczywisty sposób dochodzą przybysze z Ukrainy. Mamy sygnały, że pomoc żywnościowa poszła trochę niewłaściwie, bo wszystkie siły zostały przerzucone na wschodnią granicę. Wiadomo, że Ukraińcy nie będą przebywać tylko tam na terenie Polski i w tej chwili jest problem.
Dlatego Banki Żywności koncentrują się na realizacji systematycznego wsparcia
– mówi prezes Norbert Kępiński. Celem jest zapewnienie dostępu żywności dla Ukraińców, którzy już przebywają na całym terytorium Polski.
Zgłaszają się też do nas gminy ościenne z informacjami, że mają Ukraińców na swoim terenie i chcą otrzymać wsparcie żywnościowe, więc Banki Żywności podjęły decyzję o uruchomieniu zbiórki internetowej. Nie są to zbiórki lokalne, jest to zbiórka centralna i środki z tej zbiórki pozwolą na zakup żywności i środków sanitarnych, tego wszystko, co razem z żywnością będą potrzebować uchodźcy z Ukrainy. Każda firma, osoba indywidualna może dostarczyć żywność do naszego magazynu, do biura. Kontakt w internecie, czy przez facebooka, tam można znaleźć numery telefonów.
Zbiórka finansowa trwa w internecie, ale można też przekazać każdą ilość artykułów spożywczych, które zostaną rozdysponowane dla organizacji pomocowych:
Jesteśmy gotowi na przyjmowanie naprawdę dużych zasobów żywności. Mamy specjalne magazyny, mamy sprzęt, możemy podjechać, odebrać również, jeżeli ktoś będzie chciał przekazać większą ilość. Natomiast Banki Żywności w tej chwili prowadzą rozmowy z dużymi producentami żywności w Polsce na temat przekazania dużych ilości żywności właśnie dla Banku Żywności, które będą przekazywać – jak sytuacja stanie się trudna – w konkretne miejsca, w konkretne środowiska, gdzie Ukraińcy będą przebywać. Chcemy, żeby ta pomoc stanowiła wsparcie, nie była to pomoc w postaci jednego/ dwóch produktów, tylko, żeby to było faktycznie wsparcie bardzo istotne, systematyczne. Też nie wiemy, jak długo pomoc będzie musiała być udzielana
– podsumowywał Norbert Kępiński, prezes Banku Żywności w Częstochowie. Akcja pomocowa odbywa się pod hasłem „Mobilizujemy posiłki”.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS