– Nadal nie mogę w to uwierzyć, jak groźnie wyglądało to derecho nad Siouxland – napisał jeden z użytkowników Twittera.
Za to niezwykłe zjawisko odpowiada układ burzowy typu derecho. To burze obejmujące swoim zasięgiem długi, wąski pas lądu. Przynoszą ze sobą silny wiatr, w wielu punktach przewyższający prędkość 90 kilometrów na godzinę, a w porywach osiągający 120 km/h. Bardzo często towarzyszy mu zjawisko bow echo o charakterystycznym, łukowatym kształcie, świadczące o wysokiej niestabilności atmosfery.
“Zanim burza uderzyła w miasto Sioux Falls w Dakocie Południowej, sprawiła, że niebo stało się zielone, co jest niezwykłym zjawiskiem pogodowym” – informuje “The New York Times”.
Poprzewracane ciężarówki, zerwane linie energetyczne
Na lotnisku w Sioux Falls wiatr wiał nieprzerwanie przez 45 minut, w porywach osiągając 128 km/h. W pobliskim mieście Howard niektóre porywy były jeszcze gwałtowniejsze, osiągając prawie 160 km/h. W kilku miejscach spadł grad o średnicy nawet 7 cm. Żywioł poprzewracał ciężarówki i pozrywał linie energetyczne, odcinając tysiącom domów dostęp do prądu.
Gdy zachodzi słońce
Federalna Krajowa Agencja Pogodowa (NWS) tłumaczy, że zazwyczaj taki efekt pojawia się w godzinach popołudniowych albo wieczornych. Duże krople deszczu oraz grad rozpraszają światło i przepuszczają jedynie światło błękitne. W połączeniu z żółtawą barwą nieba podczas zachodu słońca możemy obserwować zielone niebo.
– Niezwykłe kolory przed lub podczas burzy pojawiają się w zależności od tego, w jaki sposób różne cząstki oddziałują i rozpraszają światło w atmosferze. Nierzadko podczas burzy niebo staje się fioletowe lub nawet całkowicie ciemne w ciągu dnia – tłumaczył na łamach “The New York Times” Peter Rogers, meteorolog z biura Weather Service w Sioux Falls.
Rogers nie dziwi się, że zjawisko to wywołało tak ogromne zainteresowanie. – Myślę, że przykuło ono uwagę wielu ludzi, ponieważ niebo miało ten wyjątkowy zielony kolor. I prawdopodobnie dlatego będzie to temat do dyskusji na dość długi czas – dodał.
Meteorolog wyjaśnił, że zielone niebo przed burzą lub w jej trakcie może wskazywać, że nastąpi silny opad gradu. Tłumaczył, że nie zawsze będzie to zapowiedź nadchodzących trudnych warunków pogodowych.
W Polsce takie zjawisko występuje bardzo rzadko. 16 lutego pojawiła się informacja, że derecho może nawiedzić nasz kraj. Łukasz Kuliński – Wielkopolski Łowca Burz pisał, że może nadciągnąć wraz z wichurami wywoływanymi przez potężny niż Dudley. Ostatecznie burza wiatrowa ominęła nasz kraj.
Źródło: “The New York Times”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS