Kolorem tego roku został klasyczny niebieski, a to znaczy, że pojawi się nie tylko na modowych wybiegach i w dekoracjach, ale także na stole. W świecie kulinarnym istnieją naturalne barwniki, które umożliwią nam przygotowanie dań w tym nietypowym kolorze.
Najbardziej popularne są kwiaty klitorii, rośliny pochodzącej z Azji. Suszone kwiaty lub proszek z nich kupimy bez problemu w sklepach internetowych. Ale nie tylko klitoria pozwala nam uzyskać niebieski kolor naszych dań.
Sok z czarnych jagód to również świetny barwnik. Niebieski kolor uzyskamy także wykorzystując sok z czerwonej kapusty – wystarczy ugotować posiekaną kapustę w wodzie i do płynu dodać sodę oczyszczoną.
Zobacz też: Podpowiadamy jak uniknąć zakalca
Ryż z kukurydzą
Niebieski ryż z żółtymi ziarnami kukurydzy to bardzo oryginalny dodatek do dań obiadowych. Aby go przygotować potrzebujemy szklankę ryżu, łyżkę kwiatów klitorii, puszkę kukurydzy i sól.
Kwiaty wkładamy do szklanki, zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy na kilka minut. Przelewamy płyn przez sitko do garnka. Wrzucamy ryż, doprawiamy solą i gotujemy, aż ryż będzie miękki. Mieszamy go z kukurydzą i podajemy.
Pierogi z krewetkami
Błękitne pierożki są bardzo popularne w kuchni chińskiej. Do barwienia ich używa się najczęściej soku z kapusty czerwonej z sodą oczyszczoną. Aby przygotować w domu ciasto potrzebujemy: pół szklanki soku z kapusty, szklankę mąki, sól.
Wszystkie składniki dokładnie wyrabiamy, z ciasta formujemy kulę i pozostawiamy pod przykryciem na pół godziny. Robimy farsz: obrane krewetki siekamy drobno, dodajemy do nich posiekany szczypiorek, czosnek, łyżkę sosu sojowego, pieprz i łyżkę mąki kukurydzianej. Masę mieszamy. Ciasto rozwałkowujemy, szklanką wycinamy kółka, na każde kładziemy łyżeczkę masy i formujemy pierogi. Gotujemy je na parze 10 minut.
Makaron ze szpinakiem
Makaron nie musi mieć naturalnego koloru mąki. Włosi barwią go często na czarno, używając atramentu z sepii, na zielono – szpinakiem, czy na pomarańczowo sokiem z marchewki. Niebieski makaron najlepiej zrobić używając klitorii. Ciasto na makaron zrobimy ze szklanki mąki, połowy szklanki zimnego wywaru z kwiatów klitorii, soli i jednego jajka.
Wszystkie składniki wyrabiamy w misce, gotowe ciasto odstawiamy na kilka minut, po czym rozwałkowujemy je i posypując mąką, kroimy w długie paski. Makaron gotujemy we wrzątku. W osobnym rondlu rozgrzewamy oliwę z oliwek. Wrzucamy liście szpinaku i smażymy minutę. Wlewamy trochę wody, doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy makaron, podgrzewamy i podajemy.
Naleśniki ze śmietaną
Dzieciom na pewno spodobają się niebieskie naleśniki z łyżką gęstej, białej śmietany dla smaku i ozdoby. Potrzebujemy: szklankę czarnych jagód, szklankę mąki, szklankę mleka, jajko, cukier, szczyptę soli, gęstą śmietanę.
Jagody wrzucamy do miksera, wlewamy trochę wody i wszystko dokładnie rozdrabniamy. Płyn przecedzamy przez sito. Dodajemy do niego mąkę, cukier, sól i jajka. powoli wlewamy mleko, by uzyskać lejące się ciasto. Naleśniki smażymy na oleju, podajemy z łyżką śmietany.
Błękitne bułki
Pieczywo o nietypowym kolorze jest świetnym składnikiem na przykład kanapek na przyjęcie. Bułki, potraktowane niebieskim barwnikiem nie będą miały intensywnego koloru, ale nawet delikatny błękit robi różnicę. Potrzebujemy: dwie szklanki mąki, szklankę wywaru z klitorii, łyżkę drożdży, łyżkę cukru, łyżeczkę soli, łyżkę oliwy z oliwek.
Drożdże rozpuszczamy w ciepłym wywarze, dodajemy cukier i pozostawiamy na kilka minut. Wrzucamy mąkę, dodajemy sól i oliwę. Wyrabiamy ciasto, przykrywamy je ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia na pół godziny. Dzielimy je na porcje, formujemy bułki, układamy na blasze do pieczenia i pozwalamy im rosnąć jeszcze godzinę. Pieczemy 20 minut w temperaturze 220 stopni C.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS