A A+ A++

rozwiń

Był 4 lipca 1954 roku. Niedługo minie 70 lat, ale niektórzy pamiętają do dziś. Historia piłki nożnej miała się wtedy zmienić. W finale szwajcarskich mistrzostw świata spotkała się “Złota jedenastka” Węgier z niedocenianym zespołem RFN. Niemcy nie byli jeszcze piłkarskim imperium. Cieszyli się, że po II wojnie światowej FIFA w ogóle dopuściła ich do startu na mundialu. Węgry były gigantem, drużyna Gusztava Sebesa nie przegrała 32 kolejnych meczów. Pokonała Anglię na Wembley 6:3 i w rewanżu w Budapeszcie 7:1, co do dziś jest najwyższą porażką ojczyzny futbolu.

Cud w Bernie

W fazie grupowej w Bazylei Węgrzy wygrali z Niemcami 8:3. Oba zespoły dotarły do finału w Bernie, gdzie miał wydarzyć się cud, którego nikt się nie mógł spodziewać. Bez względu na specjalne buty przygotowane na grząski teren przez twórcę Adidasa, nie dawano RFN większych szans. Po ośmiu minutach było 2:0 dla Węgrów, a potem działy się rzeczy niesłychane. Niemcy zdobyli trzy gole i zwyciężyli. Bramka Ferenca Puskasa w 87. minucie nie została uznana ze względu na spalonego.

Gwiazdor Węgier przystąpił do finału z urazem, ominą go ćwierćfinał z Brazylią i półfinał z Urugwajem. Sebes wystawił go na finał, Puskas zdobył gola na 1:0, ale uraz się odnowił. Nie można go było zmienić, bo zmiany w piłce nożnej wprowadzono dopiero cztery lata później.

W 2010 roku Uniwersytet Humboldtów w Berlinie przeprowadził badania, z których wynikało, że prawdopodobnie część niemieckich piłkarzy brała zastrzyki z Pervitinu – stymulantu opartego na metamfetaminie, którego używali żołnierze wehrmachtu podczas II wojny światowej. Nie zmieniło to faktu, że po “cudzie w Bernie” futbol niemiecki wdarł się na szczyt i do dziś tam pozostał.

Węgrzy zaprzepaścili z kolei jedyną szansę. 70 lat temu porażkę w finale odebrano jako kompromitację. kilka tysięcy ludzi protestujących na ulicach Budapesztu oskarżało Sebesa i piłkarzy, że sprzedali mecz Niemcom. Bramkarz Gyula Grosics został sądzony za zdradę, szpiegostwo i zdyskwalifikowany. Dwa lata później podczas rewolucji na Węgrzech wielu piłkarzy “Złotej jedenastki” uciekło z kraju.

Zmiany w piłce nożnej

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСитуація в Чорному морі змінилася: що зробила РФ, і яка загроза для України
Następny artykułDo Nowowołyńska wyruszył transport z pomocą humanitarną