A A+ A++

Niebieska Karta to procedura mająca zapewnić bezpieczeństwo osobie, wobec której stosowana jest przemoc w rodzinie. Zakładana jest poprzez wypełnienie formularza, na przykład przez funkcjonariusza policji. Tylko w tym roku w Komendzie Powiatowej Policji w Wieluniu założono 42 takie karty.

Mamy dużo interwencji domowych, sporów rodzinnych, gdzie zakładamy Niebieską Kartę – mówi dzielnicowy st. asp. Damian Pęcherz. – Zajmujemy się kontrolowaniem takich rodzin lub środowisk, w których dochodzi do przemocy.

Niebieska Karta jest to procedura wszczęta w rodzinie, jeżeli jest uzasadnione podejrzenie, że jest sprawca przemocy i ofiara przemocy – dodaje mł. asp. Łukasz Krzemień. – Oprócz nas interweniuje również Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieluniu, a w poszczególnych gminach Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Ustalamy, czy w danej rodzinie dochodzi do przemocy fizycznej, psychicznej, finansowej. Form przemocy jest bardzo dużo. My spotykamy się z takimi rodzinami i staramy się pomóc takiej rodzinie.

Spotykamy się w zespołach interdyscyplinarnych lub grupach roboczych i organizujemy szeroki wachlarz pomocy rodzinie lub osobie pokrzywdzonej. Mamy takich spotkań bardzo wiele, omawiamy plan pomocy danej rodzinie, aby mogła wyjść z tego kryzysu, i zapewniamy jak największą pomoc oraz opiekę. Nie tylko my zakładamy Niebieskie Karty, uprawnione do tego są zakłady opieki zdrowotnej, lekarze, nauczyciele, dyrektorzy czy pedagodzy szkół – dodaje dzielnicowy Pęcherz.


 
Więcej o pracy dzielnicowych w rozmowie z naszymi gośćmi tutaj.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypełnij ankietę: „Koncepcja sieci komunikacji rowerowej w regionie”
Następny artykułBuspas na ulicy Puławskiej