A A+ A++

Meduzy świecące – pelagia noctiluca – pojawiły się w okolicach adriatyckiej wyspy Iż. Kontakt z nimi wywołuje natychmiastowy i silny ból oraz powoduje rany, które trudno się zrastają i mogą pozostawić blizny. Mimo że naturalnie stworzenia te raczej pływają na większych głębokościach, to jednak obecnie zdarza się, że coraz częściej pływają tuż pod powierzchnią wody, a morze potrafi wyrzucać duże ilości tych meduz na plaże – czytamy w portalu crete.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niebezpieczne meduzy w Chorwacji

– Już dwa dni zatoka wokół wyspy jest nimi wypełniona. Poraniły wiele osób, w tym dzieci. Wszyscy boją się kąpać – relacjonuje w rozmowie z “Jutarnji list” przebywająca na Iż kobieta. Meduzy dostrzeżono też w okolicach plaż na wyspie Mljet. Naukowcy ostrzegają, że meduzy mogą być realnym zagrożeniem dla wchodzących do wody plażowiczów.

Chorwackie media przypominają, że plagi wpływających do zatok meduz doświadczono nad Adriatykiem w latach 80. XX wieku, po czym rozprzestrzeniła się ona również na zachód Morza Śródziemnego.

W ubiegłym roku ten sam problem pojawił się u wybrzeży Grecji. “Ważną informacją jest to, że jest to istota bierna, czyli nie porusza się samoczynnie za pożywieniem. Meduzy są przenoszone przez prądy morskie oraz fale. Wiatr wiejący od strony lądu będzie przenosił meduzy w głąb morza” – tłumaczy serwis crete.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułАтака на порт Измаила: уничтожено 15% экспортных мощностей и 13 тысяч тонн зерна
Następny artykułW stolicy powstaną nowe wyświetlacze z rozkładami jazdy