Wulkan Fagradalsfjall znajduje się na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Dzięki położeniu na Ryfcie Śródatlantyckim, gdzie spotykają się płyty tektoniczne Ameryki Północnej i Eurazji, półwysep Reykjanes jest bardzo aktywny wulkanicznie. To kolejna już erupcja tego wulkanu.
Erupcja wulkanu Fagradalsfjall na Islandii. Chmura dotarła nad Polskę
Jak podaje portal twojapogoda.pl, erupcja wulkanu Fagradalsfjall to nie tylko rzeki lawy zbliżające się niebezpiecznie do islandzkiego miasta Grindavik, ale też chmura dwutlenku siarki i dwutlenku węgla, która przemieściła się nad Skandynawię, a następnie na kraje bałtyckie – w tym nad Polskę.
Poprzednie erupcje nie wyemitowały na tyle SO2, aby można było je monitorować i odnotowywać w naszym systemie. Tym razem ilość wyemitowanego dwutlenku siarki była znaczna. Ściśle monitorujemy powstałą chmurę, mimo że nie spodziewamy się, aby jej przemieszczanie nad północną Europą miało mieć wpływ na jakość powietrza na powierzchni czy klimat
– informował starszy naukowiec CAMS, Mark Parrington.
Erupcja wulkanu na Islandii. Toksyczne opady mogą być groźne
Choć chmura dotarła nad Polskę, to zaobserwowano tylko niewielkie stężenie dwutlenku siarki. Oznacza to, że możemy być spokojni, bo zagrożenie jest naprawdę niewielkie. Gorzej jest zdecydowanie na Islandii, gdzie mogą pojawiać się kwaśne deszcze, które doprowadzą do skażenia gleby, ujęć wody pitnej i wszelkiej roślinności. Toksyczne opady mogą pojawić się zwłaszcza w pobliżu erupcji wulkanu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS