A A+ A++

28.03.2021r. 10:55

Prace w Ministerstwie Aktywów Państwowych (MAP) dotyczące wydzielenia aktywów wydobywczych i energetycznych pracujących w oparciu o węgiel do nowego podmiotu gospodarczego są na etapie “końcowych wyliczeń wszystkich skutków”, poinformował wiceminister Artur Soboń. Nowy podmiot będzie nosił nazwę Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

“Jesteśmy już na końcowych wyliczeniach wszystkich skutków związanych z wydzieleniem aktywów węglowych do osobnego podmiotu. Taki zarys, projekt, strategia jak to ma funkcjonować jest gotowy. Wygląda na to, że pomysł jest całkowicie realny, możliwy do zrealizowania i jest to pożądane dla całego rynku” – powiedział Soboń podczas X Meetingu Gospodarczego Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, minister Artur Soboń potwierdził, że trwają prace analityczne dotyczące wydzielenia opartych na węglu aktywów wytwórczych grup energetycznych do jednego lub dwóch podmiotów.

“Cały ten proces nie odbierze miejsc pracy” – powiedział. Jak poinformował nowy podmiot to będzie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

“W przypadku tego, co nazywamy Narodową Agencją Bezpieczeństwa Energetycznego, czyli tą spółką, na bazie której chcemy skonsolidować węglową część wytwórczą, to ona będzie neutralna z punktu widzenia pracowników. To znaczy, że ten proces ani miejsc pracy nie doda, ani nie odbierze. Chcemy go w ten sposób zaprojektować” – powiedział wiceminister aktywów państwowych Soboń.

Soboń akcentował potrzebę realizmu we wszystkich działaniach dotyczących transformacji polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego, ale także energetyki.

“Przyglądając się rosnącym cenom uprawnień do CO2 powoli dochodzimy do wniosku, że ceny energii elektrycznej wytwarzanej z węgla kamiennego i brunatnego także rosną. Zmiany są niezbędne, ale wszystkiemu musi towarzyszyć realizm gospodarczy. Dlatego działania rządu są nakierowane na wsparcie tych newralgicznych sektorów wszystkimi dostępnymi środkami w tym także tymi pochodzącymi z Unii Europejskiej” – powiedział wiceminister.

Prace nad wydzieleniem aktywów węglowych do osobnego podmiotu rząd rozpoczął w czerwcu 2020 r.

ENERGETYKA – najpopularniejszy dział w naszym portalu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKatastrofa budowlana w Kairze. Zawalił się 9-piętrowy blok, zginęło 18 osób
Następny artykułKatarzyna Pakosińska była o krok od śmierci. On ją uratował, potem się zakochali