Nowak urodził się 25 maja 1941 roku w Kutnie. Jako zawodnik uprawiał dziesięciobój i skok o tyczce. W 1969 roku w barwach Gwardii Warszawa zdobył mistrzostwo Polski w skoku o tyczce (uzyskał 4.80 m), a trzy lata wcześniej brązowy medal w dziesięcioboju (6583 pkt). W 1969 roku wystąpił w międzypaństwowym meczu Bułgarią – wygrał skok o tyczce.
Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu, był trenerem klasy mistrzowskiej. Jako szkoleniowiec pracował najpierw w Gwardii Warszawa, a następnie w Lechii Gdańsk, SKLA Sopot i AZS AWFiS Gdańsk.
Kariera trenerska
Prowadził m.in. płotkarkę Teresę Gierczak, która była jego pierwszą żoną. W 1969 roku w Atenach zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy na 100 m przez płotki, w tym samym roku wyrównała również rekord Polski – 13,3.
W latach 70. ubiegłego wieku był trenerem klubowym m.in. wielokrotnych reprezentantek i medalistek mistrzostw Starego Kontynentu i kraju, płotkarek Zofii Bielczyk (gościnnie, była bowiem zawodniczką Polonii Warszawa) i Grażyny Rabsztyn, a także czołowej polskiej wieloboistki Grażyny Niestój. W 1972 roku na igrzyskach w Monachium jego podopieczny z Gwardii Ryszard Katus wywalczył brązowy medal w dziesięcioboju.
ZOBACZ: Irena Szewińska sportowcem stulecia w Polsce
W latach 80. trenował Małgorzatę Guzowską, która została jego drugą żoną. W 1985 roku w Japonii uzyskała w siedmioboju 6616 pkt. i ten wynik wciąż jest rekordem Polski. Jego podopieczna Anna Włodarczyk zajęła na igrzyskach w Moskwie w 1980 roku czwarte miejsce w skoku w dal, cztery lata później w Lublinie ustanowiła rekord kraju (6,96 to drugi rezultat w historii polskiej lekkoatletyki).
Następnie prowadził wieloboistkę Marią Kamrowską, która została jego trzecią żoną. Wszystkie jego żony startowały na igrzyskach olimpijskich.
Kolejne sukcesy
Prowadził także dwukrotną brązową medalistkę mistrzostw Europy w sztafecie 4×400 m (2002 rok w Monachium i 2006 w Goeteborgu) Grażynę Prokopek, pomagał jednocześnie w procesie treningowym mistrzowi olimpijskiemu z Atlanty z 1996 roku na 5000 m Venuste Niyongabo z Burundi, jamajskiej sprinterce Juliet Campbell oraz namibijskiemu sprinterowi Frankie Fredericksowi.
Był też trenerem kobiecej kadry wieloboistek. W 2009 roku w Berlinie jego podopieczna Kamila Chudzik wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata w siedmioboju.
ZOBACZ: Igrzyska w Tokio. Zakaz sprzedaży alkoholu na obiektach sportowych
W latach 1991-1998 pracował w Danii, gdzie doprowadził do największych sukcesów, w tym rekordów świata w hali i na stadionie oraz mistrzostw świata (1995, 1997, 1999) w biegu na 800 m Wilsona Kipketera. Pozostał jego trenerem także po powrocie do Polski, a urodzony w Kenii zawodnik zdobył na igrzyskach Sydney w 2000 roku srebrny, a cztery lata później w Atenach brązowy medal na 800 m.
Od 1 października 2001 do 31 lipca 2010 roku pracował w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku w Zakładzie Lekkiej Atletyki.
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS