A A+ A++

Roman Chwaliszewski urodził się 1 lipca 1948 roku w Czajczu. Tam skończył szkołę podstawową. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Łobżenicy, a następnie Studium Nauczycielskiego w Poznaniu rozpoczął studia magisterskie na Wydziale Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po uzyskaniu dyplomu w roku 1974 podjął pracę jako nauczyciel historii w szkole podstawowej i zawodowej w Wyrzysku. W latach 1976-1988 był kustoszem i zastępcą dyrektora Muzeum Okręgowego w Pile, a od roku 1988 do 1990 pełnił funkcję dyrektora Biura Dokumentacji Zabytków w Pile. W okresie 1991 – 2018 był Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a następnie kierownikiem Delegatury w Pile Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Roman Chwaliszewski był także członkiem Kolegium Redakcyjnego „Rocznika Nadnoteckiego”. W latach 1982-1988 pełnił obowiązki sekretarza redakcji tego pisma. Na jego łamach, a także w prasie lokalnej opublikował ponad 40 artykułów. Oprócz tego wydał kilkanaście broszur poświęconych historii regionalnej.

Od ponad 40 lat prowadził wykłady, prelekcje, a także różnorakie formy upamiętnienia ważnych wydarzeń z dziejów naszego regionu. Aktywnie uczestniczy w pracach Towarzystwa Miłośników Miasta Piły – od 1982 r. był członkiem Zarządu TMMP (przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa, a obecnie jest wiceprezesem Zarządu). Za działalność na rzecz upowszechniania wiedzy historycznej o regionie został uhonorowany Nagrodą Wojewody Pilskiego, Nagrodą im. Jędrzeja Cierniaka oraz nagroda księdza Bolesława Domańskiego. Odznaczony został m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medalem PRO MEMORIA, odznaką “Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” oraz Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami.

Był laureatem nagrody honorowej TPPW “Dobosz Powstania Wielkopolskiego” za upowszechnianie wiedzy i tradycji związanej z Powstaniem Wielkopolskim (2013r.).

Advertisement

Zmarł dzisiaj w szpitalu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAktualna sytuacja epidemiologiczna w Jaworznie – 10.11.2022
Następny artykułWięcej policyjnych patroli na drogach w listopadowy długi weekend