A A+ A++

Poeta, malarz i człowiek teatru ziemi prudnickiej. Mieszkaniec Białej. Przez niemal całe życie zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł w nocy z 13 na 14 grudnia.

Urodził się 25 lipca 1960 r. w Białej. Po ukończeniu szkoły podstawowej dostał się do wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Na Dolnym Śląsku zdiagnozowano u niego stwardnienie rozsiane. Zmuszony był przerwać naukę w szkole i teatrze. Miał zaledwie kilkanaście lat.

Gdy nie mógł tańczyć, zaczął malować. – Wciąż tańczę obrazem, kolorem. To moja pasja, moje życie, moja terapia – mówił.

Maturę zdał korespondencyjnie w Opolu i tamże ukończył Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe i Bibliotekarskie. Przez wszystkie kolejne lata maluje i pisze wiersze. Wystawy malarstwa miał – poza Białą, również w Głogówku, Opolu, Brzegu, Krakowie, a także kilkakrotnie w Niemczech. Na wernisażach wykonywał etiudy pantomimiczne.

W latach 1997-2010 utrzymywał kontakt z prudnickim Klubem Ludzi Piszących. Wydał kilka tomików poezji (w tym wspólnie z mamą Anną Myszyńską).

Twórcza działalność Piotra Myszyńskiego uhonorowana została w 2008 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego przyznaniem odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Żył i tworzył w Białej.

Spotkanie autorskie z Piotrem Myszyńskim i Anna Myszyńską w Gminnym Centrum Kultury w Białej w 2019 roku (fot. Grzegorz Weigt)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Sytuacja bez precedensu”. Mocne słowa prezydenta Niemiec
Następny artykułAuto z Cyberpunk 2077 w Forza Horizon 4