A A+ A++

Michael Collins przez lata pozostawał nieco w cieniu swoich dwóch kolegów, z którymi w 1969 roku wyruszył w kierunku Księżyca podczas misji Apollo 11. Neil Armstrong i Buzz Aldrin zostawili swoje ślady w księżycowym pyle. Michael Collins – nie mniej ważny członek załogi – nie miał takiej możliwości.

Gdy dwóch astronautów pracowało na powierzchni księżyca, trzeci – ta rola przypadła właśnie Michaelowi Collinsowi – przebywał w module dowodzenia, orbitującym wokół Srebrnego Globu. Asekurował misję z orbity czekając, aż pracujący „na dole” astronauci wykonają swoje zadania i dołączą do niego, by razem wrócić na Ziemię.

Gdyby tamtej dwójce się nie powiodło, miał wrócić sam. A ponieważ moduł dowodzenia regularnie znikał w cieniu ciemnej strony Księżyca, zerwaniu ulegała wszelka łączność, zarówno z dwoma pozostałymi członkami załoi, jak i z centrum kontroli misji na Ziemi. Po latach tak wspominał tamte wydarzenia:

Wiem, że byłbym kłamcą albo głupcem, gdybym powiedział, że miałem najlepsze miejsce. Mogę jednak szczerze i spokojnie stwierdzić, że jestem całkowicie zadowolony z tego, które zajmowałem. (…) Nie przeczę, że towarzyszyło mi uczucie samotności. Ona była odczuwalna. Kontakt radiowy z Ziemią urywał się nagle, gdy wlatywałem za ciemną stronę Księżyca. Byłem wtedy sam, naprawdę sam, odizolowany od wszelkiego znanego życia. Byłem tylko ja.

Michael Collins, Pilot modułu dowodzenia misji Apollo 11

Po misji Apollo 11 Michael Collins opuścił NASA. Udzielał się politycznie, został dyrektorem Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej przy Instytucie Smithsona, a w wojsku dosłużył się stopnia generała brygady.

Jako cywil znalazł zatrudnienie w sektorze lotniczym, jako wiceprezes koncernu wiceprezesa LTV Aerospace, a później właściciel własnej firmy konsultingowej.

Michael Collins zmarł 28 kwietnia 2021 roku w wieku 90 lat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMAŁE GRANTY SOŁECKIE: SOŁECTWA SAMIN, LIWA, SAMBRÓD I BOGACZEWO Z DOFINANSOWANIEM!
Następny artykułPIŁKA NOŻNA: Remis Granicy w zaległym ligowym meczu