A A+ A++

Informację o jego śmierci podało biuro prasowe Archidiecezji Warszawskiej. “W nocy z 11 na 12 kwietnia, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, historyk sztuki, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego” – napisano w komunikacie. 

Święcenia z rąk kardynała Glempa

“To dzięki niemu muzeum zyskało nową siedzibę w dawnym Domu Dziekana przy Archikatedrze Warszawskiej. Zadbał też o konserwację średniowiecznego Krucyfiksu Baryczków, o którym mówił, że to ‘warszawski odpowiednik krucyfiksu królowej Jadwigi na Wawelu’. Opiekował się kolekcją dzieł sztuki przekazaną przez Zbigniewa i Janinę Porczyńskich. Był m.in. archidiecezjalnym konserwatorem zabytków”.

Ks. Mirosław Nowak urodził się w 19 września 1961 r. w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 r. z rąk kard. Józefa Glempa. W 1987 r. ukończył studia z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2006 r. obronił doktorat w zakresie nauk o sztuce. Pracował jako wikariusz m.in. w parafiach w Kołbieli (1990-1991) i w Warszawie w kościele św. Aleksandra (1993-1997). Przez 10 lat był też dyrektorem Biblioteki Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie (1998-2008), a następnie przez pięć lat proboszczem warszawskiej parafii Wszystkich Świętych (2008-2013) i dziekanem dekanatu śródmiejskiego.

W kwietniu 2013 r. został dyrektorem Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i jednocześnie proboszczem parafii Świętej Trójcy na Solcu, gdzie w poklasztornych budynkach mieściło się wtedy muzeum.

Opiekował się kolekcją dzieł sztuki

W 2015 r. placówka przeprowadziła się do przebudowanego w tym celu dawnego Domu Dziekana przy archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. W starych murach powstał nowoczesny obiekt. Na trzech kondygnacjach o łącznej powierzchni 1200 m kw. muzeum gromadzi i eksponuje dzieła sztuki religijnej i świeckiej. Jego kolekcja liczy około 20 tys. muzealiów, a do najcenniejszych eksponatów należą: drzeworyty Albrechta Durera, obrazy Jacka Malczewskiego (“Chrystus i Samarytanka”), Vlastimila Hofmana (“Kielich Goryczy”), Francesco Bassano (“Pokłon Pasterzy”), Szymona Czechowicza, Franciszka Smuglewicza, prace Jana Lebensteina, rzeźby Henryka Kuny i Alfonsa Karnego, obrazy Józefa Czapskiego i Zdzisława Beksińskiego. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej to także miejsce różnych spotkań dla miłośników sztuki. Ks. Nowak wraz ze swoimi współpracownikami organizował cykle różnych wykładów m.in. “Ars interpretandi. O odczytywaniu dzieła sztuki” współpracując przy tym z warszawskimi uczelniami.

Ks. Mirosław Nowak od 2013 r. był członkiem Komisji Architektoniczno-Artystycznej Archidiecezji Warszawskiej, należał do Zespołu Ekspertów Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Caroll-Porczyńskich. Od 2016 r. był konsultorem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, a od 2018 r. pełnomocnikiem ds. zarządzania i opieki nad Kolekcją im. Jana Pawła II.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOutriders nadal z dużym problemem. Gracze tracą cały ekwipunek
Następny artykułUM Grudziądz: Kontynuacja programu „Wspieraj Seniora”