A A+ A++

W ubiegły piątek w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku było 17 pacjentów. W trakcie weekendu świątecznego przywieziono tam kolejnych dziewięć osób zakażonych koronawirusem. Jak poinformował we wtorek rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól, u jednej z nich wykryto zakażenie groźną bakterią New Delhi. Przyjęcia wstrzymano, a Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej rozpoczął postępowanie epidemiczne.

Kolejne dwie osoby z bakterią New Delhi

– W szpitalu tymczasowym w Ciechocinku odnotowaliśmy dwa kolejne przypadki zakażenia bakterią New Delhi. Co ważne, osoby są bezobjawowymi nosicielami tej bakterii i według wstępnego wywiadu epidemicznego wszystko wskazuje na to, że do zakażeń dochodziło poza szpitalem – powiedział w czwartek Adrian Mól.

Postępowanie epidemiczne się jeszcze nie zakończyło. Część testów dała niejednoznaczne wyniki. – W najbliższą sobotę powinniśmy poznać ostateczne informacje na temat tego, czy pozostałe osoby też są zakażone bakterią New Delhi. Do tego czasu są wstrzymane przyjęcia w szpitalu Ciechocinku – mówi Adrian Mól.

Nie żyje zakażona kobieta

Zmarła osoba, u której jako pierwszej wykryto zakażenie bakterią New Delhi w ciechocińskim szpitalu. – Jednak głównym powodem śmierci tej kobiety był bardzo ciężki przebieg COVID-19 – mówi rzecznik wojewody.

Przypomnijmy, na potrzeby szpitala tymczasowego w Ciechocinku przekształcono 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny. Prace budowlane zakończono tam w grudniu. Adaptacja budynku trwała 38 dni i kosztowała 3,7 mln zł, nie licząc wyposażenia dostarczanego przez Agencję Rezerw Materiałowych. Na razie uruchomiono 66 miejsc, w tym 10 respiratorowych.

Bakteria New Delhi

Superbakteria New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae NDM – pałeczki zapalenia płuc, która należy do grupy bakterii jelitowych. “Bakteria New Delhi jest odpowiedzialna za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wiele innych chorób” – opisuje portal poradnikzdrowie.pl.

Bakteria New Delhi jest odporna na wiele grup antybiotyków, dlatego leczenie farmakologiczne jest wyjątkowo trudne. Może doprowadzić do zagrażającej życiu sepsy.

Do zakażenia superbakterią New Delhi dochodzi zazwyczaj w warunkach szpitalnych i tam może się ona łatwo rozprzestrzeniać. “Droga jej przenikania do organizmu człowieka może być dwojaka. Zarazić można się zarówno drogą kropelkową, jak też pokarmową” – informuje Medicover.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd przyszłego tygodnia mniej kursów podmiejskiej linii. Z 7 do 5 w ciągu dnia
Następny artykułOutriders otrzyma wielki patch. Twórcy ulepszają serwery i potwierdzają: premiera nie wyszła tak, jak powinna