A A+ A++

Wraz z nadejściem lata i wysokich temperatur, powinniśmy szczególnie uważać na to, aby nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Nawet krótka chwila w rozgrzanym aucie może skończyć się tragicznie. Policja apeluje o rozwagę i przypomina o konsekwencjach prawnych za narażenie życia i zdrowia.

Niebezpieczeństwo związane z wysokimi temperaturami w samochodach

W okresie wakacyjnym, kiedy temperatury na zewnątrz są wysokie, wnętrze samochodu może nagrzać się do ekstremalnych wartości. Wystarczy kilkanaście minut, aby temperatura wewnątrz pojazdu osiągnęła nawet 60°C. Przebywanie w takich warunkach jest niezwykle niebezpieczne, zwłaszcza dla małych dzieci i zwierząt, które są bardziej podatne na skutki przegrzania.

Dlaczego uchylone szyby nie są wystarczającym rozwiązaniem?

Wiele osób mylnie sądzi, że pozostawienie auta w cieniu lub uchylenie szyb zapewni dostateczną cyrkulację powietrza i uchroni przed przegrzaniem. Niestety, to błędne przekonanie. Nawet lekko uchylone szyby nie zapobiegają gwałtownemu wzrostowi temperatury wewnątrz pojazdu. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza utrudnia oddychanie, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.

Jak reagować, gdy zauważymy dziecko lub zwierzę w zamkniętym samochodzie

Jeżeli zauważymy dziecko lub zwierzę pozostawione w samochodzie, powinniśmy natychmiast podjąć działania. W przypadku, gdy jesteśmy w stanie szybko odnaleźć właściciela pojazdu, np. na stacji benzynowej czy w sklepie, powinniśmy to zrobić. Jeśli jednak nie jest to możliwe, na przykład na parkingu pod centrum handlowym, powinniśmy działać zdecydowanie.

W sytuacji zagrożenia życia mamy prawo zbić szybę w samochodzie, aby uratować dziecko lub zwierzę. Po wykonaniu tej czynności należy natychmiast wezwać pogotowie i policję. Pamiętajmy, że w takich przypadkach chroni nas prawo wyższej konieczności. Jeżeli nie mamy odwagi podjąć takich działań, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 997 lub 112 i dokładnie opisać sytuację dyspozytorowi.

Konsekwencje prawne za pozostawienie dziecka w samochodzie

Zostawienie dziecka w rozgrzanym samochodzie jest nie tylko skrajnie nieodpowiedzialne, ale również karalne. Zgodnie z artykułem 160 § 1 Kodeksu Karnego, za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli sprawca miał obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, kara może wynosić od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Apel policji o rozwagę

Policja apeluje do wszystkich kierowców o rozwagę i odpowiedzialność. Zostawienie dziecka czy zwierzęcia w samochodzie może prowadzić do nieodwracalnych skutków. Przed odejściem od pojazdu zawsze sprawdzajmy, czy na pewno nikogo w nim nie zostawiliśmy. Tylko nasza odpowiedzialność i świadomość mogą uchronić naszych najbliższych przed tragedią.

Warto również pamiętać, że świadoma reakcja osób postronnych może uratować życie. Jeżeli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, nie bądźmy obojętni – każda minuta ma znaczenie.

Opierając się na: KMP Bytom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEuro 2024 w EA Sports FC 24. Jak wygląda turniej w popularnej grze sportowej?
Następny artykułULTIMATE GAMES S.A.: Aktualizacja informacji ws. grupy kapitałowej Emitenta