A A+ A++

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił rozszerzenie grupy osób uprawnionych do szczepienia drugą dawką przypominającą przeciwko COVID-19. Jutro 5,8 mln Polaków otrzyma skierowanie na szczepienie. 

– Od 16 września wprowadzamy szczepienia drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 12 roku, które przyjęły podstawowy schemat i pierwszy booster. Uzupełniamy dotychczasowe zalecenia, które dotyczyły osób starszych i z upośledzoną odpornością. – poinformował szef resortu zdrowia.

Dodał, że od poprzedniego rozszerzenie populacji uprawnionej do przyjęcia drugiej dawki przypominającej, zaszczepiło się 1,6 mln osób z 5 mln, które otrzymały skierowanie. Osoby te będą traktowane priorytetowo i zostaną zaszczepione w pierwszej kolejności.

zobacz więcej

Jest decyzja w sprawie 4. dawki szczepionki przeciw COVID-19

Drugiego boostera będzie można przyjąć po 3 miesiącach od pierwszego szczepienia przypominającego. Minister Adam Niedzielski poinformował także, że te osoby będą mogły zaszczepić się nową szczepionką biwalentną, skierowaną przeciwko podwariantowi Omikrona BA.1. 

– Na wrzesień mamy zagwarantowane 4 mln preparatów, w tym około 2 mln ze strony Pfizera i 2 mln ze strony Moderny. Do weekendu będziemy dysponować 2 mln szczepionek – milionem od Pfizera i sumarycznie ponad milionem od moderny – powiedział Minister Zdrowia.

Podkreślał, że nie będzie również możliwości wyboru szczepionki przypominającej. O tym, kto otrzyma dany preparat, będzie decydować ich dostępność.

– Prosimy nie traktować szczepionek jako nowego modelu telefonu – podkreślał rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

O tym, że obie szczepionki są równie skuteczne, zapewniał zarówno minister zdrowia Adam Niedzielski oraz prezes URPL Grzegorz Cessak. Jak ocenili, skuteczność preparatów wynosi powyżej 90 proc.

– Wszystkie obecne szczepionki adaptowane należy uznać za równo skuteczne – mówił prezes URPL.  – Badania kliniczne wykazały, że szczepionki wykazały silną odpowiedź immunologiczną u osób wcześniej zaszczepionych – dodał Grzegorz Cessak.

Grzegorz Cessak tłumaczył, że pomimo równej skuteczności obecnie dostępnych szczepionek, Europejska Agencja Leków (EMA) będzie dążyła do posiadania szerokiej gamy preparatów przeciw COVID-19. 

Co istotne, rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że mimo rozpoczęcia szczepień, nie wszędzie preparaty będą dostępne. Brakuje ich obecnie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

– Na dziś mamy 450 tys. szczepionek. Jutro w magazynie ma być dodatkowo ok. 1,5 mln szczepionek. Nie wszystkie punkty szczepień będą miały więc preparat już od jutra. Dystrybucja z RARS odbędzie się w kolejnych dniach – dodał rzecznik prasowy ministerstwa.

Minionej doby badania potwierdziły 5861 zakażeń koronawirusem, w tym 1235 ponownych. Zmarło 17 osób z COVID-19 – poinformowano w czwartek na stronach rządowych. Wykonano 17 029 testów w kierunku SARS-CoV-2. Łącznie, od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 233 117 przypadków. Zmarło 117 316 osób z COVID-19.

Źródło: własne, szczepimysie.gov.pl

Polecamy także:

zobacz więcej

Jacek Krajewski (PZ): Aneksy będą podpisane, wracamy do normalnych rozmów z NFZ

zobacz więcej

ABC szczepienia przeciwko grypie

zobacz więcej

Placówki medyczne chcą się łączyć, ale często to sprawa polityczna

zobacz więcej

EMA zatwierdziła biwalentną szczepionkę firmy Pfizer przeciw COVID-19

zobacz więcej

Szef WHO: widzimy perspektywę końca pandemii COVID-19

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMałpy w mieszkaniu. Zwierzęta przetrzymywane były w ciasnych klatkach
Następny artykułA.J. Slaughter: Daliśmy radość kibicom w całej Polsce