A A+ A++

Około 230 osób reprezentujących 33 placówki z całego województwa ścigało się dziś w Ścinawie w ramach IV Dolnośląskich Mistrzostw Nordic Walking Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak zgodnie podkreślają organizatorzy i sami uczestnicy, najważniejsza jest nie tyle sportowa rywalizacja, co możliwość bycia razem i wspólna integracja.

– Właśnie kończymy IV Dolnośląskie Mistrzostwa Nordic Walking Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Projekt ten trwa od 23 lipca. Dziś zaprosiliśmy do nas 230 osób niepełnosprawnych. W sumie przyjechały do nas 33 warsztaty, które działają na terenie 18 powiatów w naszym województwie – mówi Dorota Giżewska, prezes zarządu Fundacji „Przystań” w Ścinawie.

– Zaczynaliśmy w 2017 r. To był mój pomysł, bo widziałam, że w powiecie lubińskim bardzo fajnie wychodzą nam mistrzostwa powiatowe, więc stwierdziliśmy, że trzeba zintegrować całe środowisko Dolnego Śląska – dodaje.

Dorota Giżewska, prezes zarządu Fundacji Przystań w Ścinawie.

Sportowcy mieli dziś do pokonania trasy na dystansach 500, 800 i 1200 metrów. W osobnej kategorii startowały osoby na wózkach inwalidzkich. Organizatorzy przewidzieli nagrody za pierwsze trzy miejsca dla kobiet i mężczyzn, nagrody dla wózkowiczów oraz nagrody fair-play.

Nad bezpieczeństwem i prawidłowym przebiegiem mistrzostw czuwał sędzia główny oraz pięciu sędziów bocznych.

– Po tej przerwie spowodowanej covidem wszyscy są bardzo spragnieni i zdyscyplinowani. Oczywiście ważne są medale i miejsca na podium, ale równie istotna jest wspaniała zabawa, integracja i budowanie trwałych relacji. To jest coś, czego nie można wycenić – uważa Bogusława Kulińska, dyrektor wydziału rozwoju społeczeństwa obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Bogusława Kulińska, dyrektor wydziału rozwoju społeczeństwa obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

– Można powiedzieć, że jest to ich żywy przekaz w walce z bolączkami i z całą niepełnosprawnością. Najważniejsze, że oni wyszli z domów i są tutaj z nami. Dla nich największą przyjemnością jest to, że mogą ze sobą być, rozmawiać i wspólnie cieszyć się tą rywalizacją – podkreśla Dariusz Jankowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Rodziców Osób Niepełnosprawnych „Równe Szanse”.

Pani Beata na warsztaty terapii zajęciowej uczęszcza już siódmy rok. Do dzisiejszej imprezy, podobnie jak koleżanki i koledzy, przygotowywała się już od dłuższego czasu. – Ćwiczyliśmy, biegaliśmy i chodziliśmy na spacery z kijkami. Fajnie, że w końcu możemy być razem. Są też nowe twarze, co mnie bardzo cieszy. Jest super zabawa, dbamy o kondycję. Myślę, że wygramy – mówi uczestniczka dzisiejszych mistrzostw.

Projekt realizowany jest dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będącego w dyspozycji zarządu województwa dolnośląskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZadedykował gola w Lidze Mistrzów ojcu, który zmarł kilka minut po jego zdobyciu
Następny artykułPrzekroczony stan ostrzegawczy na rzekach w powiecie