W czasie niebezpieczeństw i zagrożeń w powiecie do działania przystępuje ważna instytucja mieleckiego starostwa – Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. W czasie epidemii pracownicy zajmują się wieloma sprawami. A covid-19 nie jest jedynym zagrożeniem.
W Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zatrudnione są 4 osoby. Obecnie, w związku z sytuacją w kraju, działania wydziału koncentrują się głównie na zagadnieniach związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa.
– Cały Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (WBiZK) zajmuje się organizacją i zabezpieczeniem przed koronawirusem. Oczywiście to głównie spada na dyrektora wydziału, Ryszarda Krawca. On głównie zajmuje się różnymi tematami związanymi z COVID-19, chociażby organizacją kwarantanny. Koordynuje wszystkie tematy, które są niezbędne, aby zabezpieczyć pracowników czy mieszkańców powiatu mieleckiego przed skutkami koronawirusa – przekazał Stanisław Lonczak, starosta mielecki.
Należy podkreślić, że Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego mieleckiego starostwa już na wstępie organizacji działań związanych z koronawirusem wdrożył unikatowe w skali nie tylko województwa warunki tworzenia bazy miejsc wyznaczonych pod kwarantannę.
Została ona zorganizowana w oparciu o istniejącą lokalną bazę branży hotelarskiej. Z właścicielami poszczególnych obiektów uzgodnione zostały zasady funkcjonowania obiektów w okresie odbywania tam kwarantanny, jak również ceny za wynajem pokoi.
– Mieleckie rozwiązanie było nowatorskie na tle innych samorządów województwa, które lokowały swoją bazę w podległych sobie obiektach, takich jak bursy czy szkoły. Doświadczenia mieleckie w tym zakresie z czasem zaczęły być “kopiowane” przez inne samorządy – informuje Ryszard Krawiec, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego mieleckiego starostwa.
Dodatkowo WBiZK zorganizował jako pierwszy w regionie “hotel dla medyka”. Na podobnej zasadzie utworzono miejsca dla pracowników mieleckie służby zdrowia zaangażowanych w walkę z koronawirusem, którzy z oczywistych powodów nie chcieli wracać do swoich domostw, by nie narażać swojej rodziny na potencjalne zarażenie.
– W obecnych czasach ranga tej jednostki jest duża, jest ona bardzo aktywna. Myślę, że na ile mamy możliwości technicznych i finansowych, ten wydział stara się je wykorzystać maksymalnie. Komórka dobrze funkcjonuje nawet w skali województwa. Pewne rozwiązania zaproponowane u nas były jednymi z pierwszych w województwie – dodał starosta.
Równolegle w wydziale prowadzone są nie mniej ważne działania dotyczące zwalczania zarazy afrykańskiego pomoru świń (ASF). W tym zakresie, mimo epidemii COViD-19, pracownicy nie zaprzestali cyklu działań i ich koordynacji z poszczególnymi podmiotami uczestniczącymi w zapobieganiu zarazie.
Trzeba przyznać, że jak na razie odnoszą one skutek. Do dziś nie odnotowano na terenie powiatu mieleckiego przypadków zaistnienia tej choroby.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS