A A+ A++

Nieco ponad rok temu Michał Sołowow, numer 1 Listy 100 Najbogatszych Polaków Forbesa, powiedział w wywiadzie dla magazynu, że około 80–90 proc. mocy w polskiej energetyce oparte jest na węglu. Polska zatem, jego zdaniem, stoi przed rewolucją i rząd jej nie będzie w stanie przeprowadzić bez wsparcia kapitału prywatnego. Być może już wtedy znany potentat przemysłowy myślał o tym, by samemu mocniej włączyć się w tę rewolucję. To stało się pod koniec ubiegłego roku.

W grudniu Michał Sołowow kupił połowę udziałów w firmie Corab będącej największym polskim producentem systemów mocowań paneli fotowoltaicznych.

– Corab to stosunkowo duże przedsiębiorstwo, które w tym roku może się pochwalić sprzedażą na poziomie 800 mln zł i racjonalną marżą. Zdolności produkcyjne spółki w obszarze konstrukcji dla instalacji fotowoltaicznych sięgają 1,5 GW na rok. Poza tym firma sprzedaje też panele, inwertery i gotowe rozwiązania dla energetyki słonecznej, zarówno dla mikroinstalacji, jak i dla dużych farm. Wsiadam do tego pociągu w momencie, gdy rynek jest już mocno rozpędzony, dlatego szukałem spółki o odpowiednio dużej skali działania – opowiadał Michał Sołowow o zakupie udziałów w spółce Corab w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” w połowie grudnia.

Corab z nowym potężnym udziałowcem zapewne wypłynie na szersze wody

– Produkujemy systemy montażowe, mamy własną elektronikę, jesteśmy dystrybutorem inwerterów, paneli fotowoltaicznych, a z czasem chcemy je sami najpierw montować, a potem produkować – deklarował Michał Sołowow w tym samym wywiadzie.

W sumie ta jedna z ostatnich inwestycji najbogatszego Polaka to twardy dowód na to, że nad Wisłą na fotowoltaice zarabiają już nie tylko firmy instalujące moduły. Co ważne, Corab nie jest tu wyjątkiem.

Kilka tygodni przed informacją o zakupie udziałów w spółce Corab przez Michała Sołowowa, notowana na GPW firma ML System z Zaczernia pod Rzeszowem poinformowała o dwóch nowych zamówieniach eksportowych. Największy polski producent paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z budownictwem (BIPV) dostarczy kilkaset modułów PV do kooperanta z Amsterdamu, który stawia tam 73-metrowy budynek. Będzie to najwyższy wieżowiec mieszkalny o konstrukcji drewnianej w Holandii. Na jego fasadzie zainstalowane będą moduły fotowoltaiczne wyprodukowane przez ML System o łącznej powierzchni 532 mkw. To pochodna faktu, że panele produkowane przez podrzeszowską spółkę mogą zastąpić standardowe elementy szklanej fasady lub pokrycia dachu.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDarmowa dieta NFZ
Następny artykułLider Nowej Lewicy apeluje o stosowanie się do rządowych obostrzeń