Startuje nowy rok kulturalny w Centrum Kultury w Kcyni. Wtorki zapowiadają się bardzo ciekawie i różnorodnie. W ofercie zajęć m.in.: pilates i zdrowy kręgosłup, ale także warsztaty kreatywne, nauka haftu pałuckiego i szachy. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Od wczoraj, w każdy wtorek na sali przy Pobożnego, odbywać się będą zajęcia z zakresu gimnastyki rehabilitacyjnej dla dorosłych Zdrowy kręgosłup oraz pilates i mobility.
To specjalistyczne zajęcia sportowe mające na celu poprawę ruchomości kręgosłupa, jak i zadbanie o jego kondycję. Dzięki proponowanym ćwiczeniom można będzie pozbyć się dolegliwości bólowych kręgosłupa, a także uniknąć poważniejszych schorzeń tego narządu jak zmiany zwyrodnieniowe czy skrzywienie. Ćwiczenia prowadzą do stabilizacji i wyrównania napięć mięśniowych w obrębie kręgosłupa. Pomagają odciążyć kręgosłup i utrzymać prawidłową postawę.
Z biegiem lat, nasz kręgosłup może doświadczyć różnych problemów, takich jak bóle pleców, skolioza czy osteoporoza. Dlatego ćwiczenia na kręgosłup dla osób starszych są niezbędne, aby utrzymać zdrowie i zapobiec negatywnym zmianom.
Tylko regularne wykonywanie ćwiczeń dla seniorów na kręgosłup pomaga wzmocnić mięśnie pleców, utrzymać prawidłową postawę ciała i zmniejsza ryzyko urazów.
– Jesień i zima to sezony, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje i wirusy. Coraz trudniej o aktywność na świeżym powietrzu, więcej czasu spędzamy w domu. Dla poprawy nastroju, wzmocnienia ciała oraz walki z jesienną chandrą, warto zapisać się na zorganizowane zajęcia takie jak pilates. Stały rytm zajęć w wyznaczone dni i godziny nie tylko buduje w nas zdrowy nawyk ruchu, ale i uczy systematyczności pomimo zdecydowanie gorszych dni – mówią instruktorzy. – Pilates aktywizuje mięśnie głębokie, wzmacnia mięśnie pleców i brzucha. Z pozoru delikatne i precyzyjne ruchy z włączeniem ćwiczeń oddechowych, potrafią „dać w kość”.
Ostatnia grupa oprócz pilatesu ćwiczyć będzie również trening mobility polegający nie tylko na rozciąganiu mięśni, ale uzupełnieniu zajęć o ćwiczeniach z wykorzystaniem gum, taśm, czy piłeczek do lacrosse’a. Takie kompleksowe podejście do treningu pozwala zapobiegać kontuzjom, niweluje bóle oraz polepsza ruchomość i elastyczność mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów.
Zajęcia prowadzi rehabilitantka Katarzyna Luhm. Już po pierwszym dniu widać wyraźnie, że cieszyć się będą one bardzo dużym zainteresowaniem. Jak informują pracownicy Centrum wciąż są wolne miejsca i można dołączyć do grupy.
Wtorki to również czas spotkań sekcji szachowej, prowadzonej od roku przez Jacka Haja, a także zupełna nowość w ofercie Centrum – nauka haftu pałuckiego. Przypomnijmy, trwają starania o wpisanie haftu na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Wpisanie haftu na listę ma być początkiem szeregu kolejnych działań promujących haft, jego wykonywanie, środowisko itp.
Nauka haftu przebiegać będzie pod czujnym okiem Lidii Kierejewskiej, wieloletniej członkini Zespołu Pałuki.
W pierwszych powakacyjnych zajęciach sekcji szachowej udział wzięło 9 osób. Są to stali uczestnicy sekcji, ale również osoby nowe.
– W każdy wtorek od dziś, począwszy od godz. 15.00 startować będzie blok zajęć twórczych, najpierw plastyczne – kreatywne (od 6 lat), następnie rysunek-malarstwo (od 10 lat), rzeźba w glinie (od 7 lat) aż wreszcie zajęcia dla dorosłych, w tym kreatywnych seniorów. Wszystko pod czujnym okiem instruktora p. Natalii Jelińskiej – mówi Ilona Kurdelska, dyrektor Centrum.
Zajęcia cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych.
Warsztaty kreatywne to możliwość nawiązywania znajomości, integracja z grupą, atmosfera zabawy połączona z odkrywaniem talentów, to dobrze wykorzystany czas.
– Lepienie, rysowanie, malowanie ćwiczą sprawność rąk nawet tych, a szczególnie tych, najbardziej niesprawnych. Poprzez ład i porządek w pracowni, dbałość o materiały i narzędzia wykorzystywane podczas zajęć, dzieci uczą się dobrej organizacji pracy. Ponadto zajęcia twórczości dają okazję do kontaktów z rówieśnikami; dzielenia się wrażeniami, opiniami, a w pracach zespołowych- współpracy, współdziałania i szacunku dla pracy innych – podkreślają organizatorzy warsztatów.
Ewa Hałas
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS