Polski parlament w ekspresowym tempie przyjął zaktualizowaną ustawę o obronie Ojczyzny. Reguluje ona kwestię rekwirowania pojazdów na potrzeby wojska. Przepisy wejdą w życie już 23 kwietnia.
Jedną z istotnych spraw z punktu widzenia obywateli posiadających samochody, jest możliwość przejmowania przez armię, cywilnych pojazdów. W ten sposób wojsko może zabezpieczać pojazdy na wypadek, wybuchu wojny i ogłoszeniem powszechnej mobilizacji.
Jak zatem wygląda procedura przejęcia pojazdu przez armię
Wojsko nie może żądać bezpośrednio od obywatela wydania samochodu. Musi tego dokonać na wniosek wojska w trybie decyzji administracyjnej, burmistrz lub prezydent miasta. Urzędnicy muszą powiadomić właściciela pojazdu, a także uzasadnić decyzję najpóźniej na 14 dni od daty przejęcia pojazdu. W tym momencie właściciel samochodu ma dwa tygodnie na odwołanie się od decyzji urzędników do wojewody.
Ważną informacją dla właściciela pojazdu jest to, że ma obowiązek wydać pojazd w terminie i miejscu wskazanym na wezwaniu, a pojazd musi być gotowy do użytkowania.
Co ciekawe, nie tylko wojsko może się zgłosić po nasz samochód
Ustawa wymienia także inne jednostki administracyjne takie jak: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa, Państwowa Straż Pożarna, Służba Więzienna, Straż Marszałkowska, Krajowa Administracja Skarbowa, jednostki organizacyjne podległe i nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej, niewchodzące w skład Sił Zbrojnych, a także terenowe organy administracji rządowej, instytucje państwowe, organy samorządu terytorialnego oraz inne jednostki organizacyjne.
Ustawa przewiduje także wynagrodzenie za użyczenie samochodu na potrzeby wojska lub innych służb. Precyzuje to art. 634. 1:
„Za używanie przedmiotu świadczenia rzeczowego przysługuje jego posiadaczowi ryczałt w wysokości odpowiadającej szkodzie poniesionej wskutek jego dostarczenia oraz stawce jego amortyzacji”.
Wysokość ryczałtu ustalana jest oddzielnym rozporządzeniem i będzie corocznie waloryzowana.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS