A A+ A++

Kilka dni temu opisywaliśmy historię pana Jacka z osiedla Wyszogrodzka, który od lat dusi się w kłębach dymów wyrzucanych przez komin sąsiada. Nie pomogła nawet wymiana okien. Kiedy sąsiad rozpala w swoim piecu, w domu naszego czytelnika robi się siwo, bo dym wciska się nawet najmniejszą szczeliną.

W czerwcu 2016 r. płoccy radni przyjęli uchwałę „w sprawie określenia zasad i trybu udzielania dotacji celowych na zmianę ogrzewania na ekologiczne źródła ciepła”.

Jej celem jest poprawa stanu powietrza w naszym mieście. Integralny z uchwałą regulamin określa, kto i na co można otrzymać dotację. Kto? O pieniądze mogą się ubiegać „zwykły” Kowalski, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy itd.

Ważne, by oni wszyscy postanowili wymienić paleniska na paliwo stałe – węgiel albo drewno – na nowe, bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Ale – jak powiedział nam Konrad Kozłowski z zespołu medialnego ratusza – tutaj w grę nie wchodzi wymiana starego kopciucha na piec węglowy nowszej generacji. Trzeba bowiem zdecydować się na ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Jeśli jednak ktoś ma w mieszkaniu zabytkowy piec kaflowy, nie musi go rozbierać – „pod warunkiem trwałego usunięcia połączenia pieca z przewodem kominowym”. Dopuszczone są także dekoracyjne kominki bez płaszcza wodnego.

Uchwała (Uchwała Nr 357/Xx/2016 Rady Miasta Płocka z 28 czerwca 2016 r. – można sobie „wrzucić” do wyszukiwarki na BIP płockiego ratusza) wymienia także, na co konkretnie może być udzielona dotacja. Są to:

  • demontaż starego źródła ogrzewania
  • zakup i montaż nowego źródła ogrzewania
  • podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej
  • podłączenia do sieci gazowej
  • podłączenie do sieci elektrycznej.

Wszystkie koszty muszą być udokumentowane fakturami lub paragonami. Ale miasto takiej operacji nie sfinansuje w całości, pomoc finansowa może dojść maksymalnie do 80 proc. poniesionych kosztów.

W uchwale czytamy też: „Nie udziela się dotacji na zakup przenośnych urządzeń grzewczych, wykonania prac projektowych oraz na pokrycie kosztów eksploatacji źródła ogrzewania”.

Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w terminie między 1 czerwca a 30 września tego roku (liczy się nie data wysłania, a data, kiedy dokumenty wpłyną do ratusza). Można to zrobić na dwa sposoby: w Urzędzie Miasta w biurze obsługi klienta, na stanowisku nr 6 albo przesyłając je drogą pocztową pod adresem: Urząd Miasta Płocka Wydział Kształtowania Środowiska, ul. Stary Rynek 1, 09-400 Płock.

Wzory potrzebnych załączników znajdziecie na stronie internetowej płockiego ratusza (plock.eu) w zakładce Miasto i dalej w podzakładce Ochrona Środowiska.

Dowiedzieliśmy się, że na ten rok, podobnie jak w latach poprzednich, na dotacje przeznaczonych jest 200 tys. zł. Dyrektorka wydziału kształtowania środowiska Maja Syska-Żelechowska ocenia, że suma ta wystarczy na wymianę 50-60 palenisk.

Gdyby jednak zapotrzebowanie było większe, jak stwierdził Konrad Kozłowski, wydział może wnioskować o zwiększenie puli pieniędzy na ten cel. Albo zaakceptowane wnioski przejdą awansem na przyszły rok.

Gdybyście chcieli dowiedzieć się więcej, telefonujcie do ratusza – nr tel. 24 364 55 55.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUsłyszeli zarzuty znęcania się nad zwierzętami
Następny artykułPrzygotujcie wiosenną przystawkę z Domem Kultury! [wideo]