Od kilku lat w Internecie dużą popularnością cieszą się filmy przedstawiające spalanie tabletek, z których pod wpływem ciepła “wyrastają” przypominające węże kształty. Pojawiają się przy tym również teorie spiskowe, które próbują tłumaczyć ten prosty eksperyment sugerując, że są to tabletki na ból głowy. Ostatni film na Twitterze z tą dezinformacją wyświetlono ponad 100 tysięcy razy. Wideo z fałszywym opisem pojawiło się również na portalu Demotywatory. W artykule wyjaśniamy, że spalające się tabletki to nie lek na ból głowy, tylko glukonian wapnia.
Teza:
Film przedstawia podgrzewanie tabletek na ból głowy
Nasza ocena:
Glukonian wapnia
Substancją, która jest podpalana na filmach, jest glukonian wapnia, sól wapnia i kwasu glukonowego o wzorze sumarycznym C12H22CaO14. Tabletki te stosuje się w celu uzupełnienia niedoboru wapnia we krwi. Mają działanie przeciwalergiczne i przeciwobrzękowe, a także zapobiegają rozwojowi osteoporozy. Lek ten jest powszechnie dostępny i nie wymaga recepty.
Filmy z eksperymentem polegającym na spalaniu glukonianu wapnia pojawiają się od wielu lat na portalu YouTube. Najstarsze wideo pochodzi z 2013 roku. W wyniku gwałtownej reakcji glukonianu wapnia (С12Н22СаО14) z tlenem (О2) wydziela się węgiel (C), dwutlenek węgla (CO2), tlenek wapnia (CaO) oraz woda (Н2О). Widowiskowe kształty to właśnie węgiel oraz tlenek wapnia.
Glukonian wapnia nie jest składnikiem tabletek na ból głowy.
Jak palą się tabletki na ból głowy?
Redakcja Konkret24 zapytała farmaceutę Łukasza Pietrzaka jak zachowają się prawdziwe tabletki na ból głowy w przypadku reakcji spalania. W przypadku leków, w których składnikami jest kwas acetylosalicylowy i ibuprofen, pod wpływem ciepła zaczną się topić. Natomiast leki na bazie paracetamolu spalą się, ale na pewno nie tak spektakularnie jak na tym filmie.
Podsumowanie
Na podstawie niewinnego eksperymentu miłośnicy teorii spiskowych wysnuli fałszywą tezę, która zaczęła żyć własnym życiem w Internecie. Glukonian wapnia nie występuje w składzie leków na ból głowy. Jego spalanie jest widowiskowe i możliwe do powtórzenia w warunkach domowych.
Źródła
Chiddevelop: https://childdevelop.pl/practice/experiments/8155/
Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/nauka/leki-a-tak-serio-to-co-to-jest-nie-tabletki-od-bolu-glowy-6192500
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS