A A+ A++

Trzeba pomyśleć o wprowadzeniu odpowiedzialności karnej osoby, która wsiada do samochodu z pijanym kierowcą – podpowiadają prawnicy.

Tragiczny wypadek drogowy, do którego doszło niedawno w Stalowej Woli, wywołał na nowo dyskusję na temat zaostrzenia kar dla pijanych sprawców tragicznych wydarzeń. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, twierdzi, że Ministerstwo Sprawiedliwości ma już gotowy projekt przewidujący konfiskatę auta sprawcy tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Jeśli nie ma szansy na konfiskatę, to w grę ma wchodzić przepadek równowartości pojazdu lub np. autobusu, za którego sprawą doszło do tragedii. Ta zasada ma być stosowana wyjątkowo w sprawach, w których kierowca miał ponad 1 promil alkoholu we krwi i doszło do tragicznego zdarzenia (ofiara lub ofiary śmiertelne). – W takiej sytuacji samochód ma być traktowany jako narzędzie popełnienia przestępstwa.


Prawnicy są sceptyczni wobec takich pomysłów. – Polskie prawo pozwala już dziś surowo karać pijanych kierowców – twierdzą. Wyliczają też trudności, jakie niesie ze sobą wprowadzenie tego rozwiązania.

Czytaj też: Leczyć i karać pijanych kierowców

Michał Bukowiński, adwokat, uważa, że wprowadzenie przepadku auta w zgodzie z konstytucją nie jest dziś możliwe. – Weźmy np. sytuację, kiedy istnieje współwłasność małżeńska samochodu – podaje przykład. I dodaje, że istnieje też związek pomiędzy wartością auta a szkodą. Jak go obliczyć? – pyta. Taka decyzja powinna należeć do sądów – uważa. Niech orzekają wysokie grzywny. Już na podstawie obowiązujących przepisów jest to możliwe. – Każdy sprawca tragicznych wydarzeń jest zobowiązany do zwrotu ubezpieczycielowi poniesionych wypłat – zauważają prawnicy. Co więc robić? Trzeba stawiać na edukację kierowców. Należy mówić o skutkach spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu – podpowiadają eksperci do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego. Najważniejsza jest jednak ich zdaniem nieuchronność kary.

– Jest jeszcze jeden pomysł: trzeba ustalić stopień odpowiedzialności karnej osoby, która wsiada do samochodu z pijanym kierowcą – dodaje adwokat Bukowiński.

W Europi … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszy lot turystyczny w kosmos. Miliarder Richard Branson dotarł do granicy kosmosu
Następny artykułLeczyć i karać pijanych kierowców