Jedną z tradycji witania nowego roku są pokazy sztucznych ogni. Środki pirotechniczne oprócz tego, że tworzą przyjemne dla oka pokazy wizualne, są też bardzo niebezpieczne. Poziom hałasu przy eksplozji fajerwerków lub petard może przekraczać 120 dB. Nie od dziś wiadomo, że cierpią na tym szczególnie zwierzęta domowe.
Fajerwerki są także bardzo szkodliwe dla środowiska. Wystrzelona petarda uwalnia do środowiska wiele toksycznych substancji, które są zagrożeniem m.in. dla osób cierpiących na astmę. Zwierzęta domowe, w szczególności psy, cierpią z powodu hałasu, jaki generują pokazy sztucznych ogni.
Niestety każdego roku po sylwestrze do schronisk trafiają psy, które pod wpływem paniki wywołanej przez głośne wystrzały uciekają z domów. Właściciele czworonogów powinni przede wszystkim zabezpieczyć swoje posesje i domy tak, by uniemożliwić im możliwość ucieczki. – Psy mają bardzo wrażliwy słuch. Jeśli wiemy, że nasze zwierzątko boi się hałasów, warto zabezpieczyć się w specjalne leki. Podawanie ich najlepiej rozpocząć już kilka dni przez sylwestrem, ponieważ niektóre specyfiki mają opóźnione działanie – tłumaczy kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Krotoszynie, Magdalena Paterek.
Dobrym sposobem na uchronienie psów przed hałasem jest też zapewnienie im schronienia w pomieszczeniu bez okien. Chodzi o to, by nie było widać rozbłysków z pokazu sztucznych ogni, bo oprócz hałasu także światło wywołuje panikę u czworonogów. Ostatni spacer warto zrobić do godziny 20.00 zanim tak naprawdę większość fajerwerków będzie wystrzelona. – Wskazane jest nawet wychodzenie na spacer z psami prowadząc je na podwójnej smyczy. Jedną możemy przyczepić do obroży, drugą do specjalnych szelek. Mamy w ten sposób podwójne zabezpieczenie, na wypadek gdyby pies by się przestraszył i nam się zerwał – dodaje Magdalena Paterek.
Po pokazach sztucznych ogni place skwery, czy podwórka pełne są opakowań po zużytych petardach. Pozostawione śmieci mogą też przez przypadek zjeść psy. Zastanówmy się więc – czy warto?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS