A A+ A++

Wraz z nadejściem lata, plaże stają się popularnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Niestety, wzrost liczby odwiedzających przekłada się na większą ilość śmieci, które stanowią zagrożenie dla środowiska i zwierząt.

  1. Zbierane śmieci na plażach w Gdyni
  2. Apel straży miejskiej o korzystanie z koszy na śmieci
  3. Zagrożenie dla zwierząt i ludzi
  4. Systematyczne sprzątanie plaży

Od początku roku do połowy maja, zebrano z gdyńskich plaż łącznie 36,82 ton odpadów. Wśród nich znalazło się 14,04 ton śmieci komunalnych, 1,72 tony odpadów biodegradowalnych oraz 21,06 ton szkła. Zwiększona liczba turystów w sezonie letnim tylko potęguje problem śmieci pozostawianych na plażach.

Straż miejska apeluje do wszystkich korzystających z plaż o korzystanie z koszy na śmieci, aby nie wyrzucać odpadów na piasek. “Sezon turystyczny w Gdyni w pełni rozkwitu. Do Gdyni przyjeżdża wielu turystów. Korzystają z uroków naszego pięknego miasta, szczególnie z plaży. I tutaj apel ze strony straży miejskiej, o to żeby korzystać z koszy na śmieci. Żeby nie wyrzucać odpadów na plażę, bo po pierwsze jest to wykroczenie, za które można dostać mandat od straży miejskiej w wysokości do 500 złotych. A po drugie śmieci stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, dla małych dzieci, jak i dla zwierząt. Często właśnie ptaki wyjadają resztki pokarmu, który jest spleśniały i stanowi dla nich zagrożenie. Siatki, folie również stanowią zagrożenie dla zwierząt. Nie tylko dla ptaków, ale dla jeży, dla zwierząt, które żyją w wodzie. Jeśli te śmieci przedostaną się do wody, również dla zwierząt wodnych stanowią zagrożenie” – mówi Leonard Wawrzyniak, rzecznik Straży Miejskiej w Gdyni.

Plaże są regularnie monitorowane, a codziennie 20 osób dba o ich czystość, używając maszyn do czyszczenia oraz grabi do napowietrzania piasku. W Gdyni dostępnych jest 420 koszy na odpady rozmieszczonych na różnych plażach. W Śródmieściu znajduje się ich 100, w Redłowie 100, w Orłowie 120, na Babich Dołach 60, a na Oksywiu 40.

Śmieci wyrzucone na plaży to zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Plastikowe butelki, opakowania po jedzeniu, puszki, a nawet niebezpieczne odpady to niestety codzienny widok na plażach. Ptaki morskie należą do grupy zwierząt najbardziej narażonych na negatywny wpływ śmieci. Częstym problemem jest także przewracanie pojemników oraz wyciąganie śmieci przez zwierzęta, dlatego też by przeciwdziałać tej kwestii planowana jest systematyczna wymiana pojemników na zamknięte.

W trosce o nasze środowisko, ważne jest, aby każdy z nas dbał o porządek, szczególnie podczas wypoczynku na plaży. Nigdy nie śmiećmy w miejscach do tego nieprzeznaczonych i segregujmy odpady, aby chronić przyrodę i zwierzęta przed niebezpieczeństwem.

Na podst. UM Gdynia

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMecz Warmia Grajewo – KS Wasilków (14.06)
Następny artykułWakacje z wyścigami górskimi