A A+ A++
Nie rok, a tylko dwa tygodnie na zgłoszenie wymiany pieca w domu. Kary do 5 tys. zł
fot. studioflara /

Od lipca właściciele domów jednorodzinnych oraz zarządcy bloków i obiektów usługowych mają rok na zgłoszenie, czym są one ogrzewane. Znacznie mniej czasu na zgłoszenie, bo tylko dwa tygodnie, mają osoby wymieniające źródło ciepła w domu po 1 lipca lub budujące nowe domy. Kary za niedopełnienie obowiązku sięgają 5 tys. zł.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, w ciągu pierwszych pięciu dni obowiązywania nowych przepisów, do 6 lipca, wpłynęło 23,8 tys. deklaracji o źródłach ciepła w domach, blokach i obiektach usługowych. Z każdym dniem deklaracji przybywa. Jeszcze w poniedziałek było ich 18,5 tys. To wciąż mniej niż 1 proc. Jak szacuje GUNB, docelowo w bazie powinno znaleźć się ok. 5 mln budynków.

Wszyscy zarządcy oraz właściciele domów jednorodzinnych mają na to czas do lipca 2022 r., czyli jeszcze blisko rok.

Znacznie mniej czasu, bo tylko 14 dni, ustawodawca przewidział dla osób wymieniających źródła ogrzewania po 1 lipca 2021 r., a także dla właścicieli nowych domów jednorodzinnych, które powstaną po 1 lipca 2021 r.

Obowiązek wynika z noweli ustawy termomodernizacyjnej, która zakłada stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ma ona pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce.

Osoby, które nie dopełnią obowiązku będą narażone na grzywnę do 5 tys. zł. Prawdziwość danych zgłoszonych do GUNB lub też brak zgłoszenia będą sprawdzać m.in. kominiarze podczas corocznych przeglądów.

Jak zgłosić wymianę źródła ciepła w domu?

Deklaracje o zainstalowanym źródle ciepła można składać w dwóch formach – elektronicznej i papierowej. Korzystając z drogi elektronicznej, należy posiadać profil zaufany lub elektroniczny dowód osobisty. Wówczas wniosek należy złożyć za pośrednictwem strony zone.gunb.gov.pl.

W przypadku papierowej formy o zmianie źródła ciepła należy poinformować właściwy urząd gminy, w której znajduje się budynek. Następnie urzędnik uwierzytelni wniosek i wprowadzi odpowiednią informację do CEEB.

Jak informuje GUNB, w drugiej połowie 2022 r. w CEEB ma zostać uruchomiony formularz inwentaryzacyjny, który wypełniać będą m.in. kominiarze dokonujący regularnych przeglądów. W tym samym czasie ma ruszyć też moduł dedykowany dla właścicieli budynków, gdzie będą oni mogli przez internet zamówić przegląd kominiarski lub uproszczony audyt energetyczny.

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł11 LIPCA ZAPRASZAMY NA DZIELEC
Następny artykułPaweł Rusek: Ta drużyna ma potencjał