A A+ A++

Kiedy w Polsce zaczyna się sezon grzewczy?

Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. sezon grzewczy to “okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”.

Należy jednak podkreślić, że żadne przepisy nie wskazują konkretnej daty na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Nie przewidziano również konkretnej daty zakończenia sezonu grzewczego.

Z kolei z rozporządzenia ministra infrastruktury możemy dowiedzieć się, że centralne ogrzewanie powinno zostać włączone w momencie, gdy temperatura w budynkach mieszkaniowych osiągnie 20 st. C – mowa o pokojach, oraz 24 st. C w łazienkach.

Pamiętajmy jednak, że taki przepis również nie definiuje konkretnej daty rozpoczęcia okresu grzewczego, a pełni jedynie rolę sugestii i do tych “wytycznych” nie muszą stosować się spółdzielnie mieszkaniowe.

W praktyce rozpoczęcie sezonu grzewczego przypada zazwyczaj na przełom września i października, natomiast jego koniec na kwiecień. Jednak decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego jak i o jego zakończeniu w danym bloku podejmuje dana wspólnota mieszkaniowa lub zarządca i administracja budynku, składając do elektrociepłowni odpowiedni wniosek.

Jak prawidłowo odpowietrzyć kaloryfer i dlaczego warto to zrobić?Piotr KamionkaEast News

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Wraz z nadejściem sezonu grzewczego wiele osób zmaga się z zapowietrzeniem kaloryfera. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowy dopływ wody do grzejnika, przez co urządzenie bardzo słabo grzeje lub w ogóle. Ponadto Kaloryfer zapowietrza się, ponieważ do jego wnętrza przedostaje się zbyt duża ilość powietrza. Taka “usterka” jest dosyć powszechna i na szczęście bez problemu sami możemy ją usunąć.

Zanim przystąpimy do odpowietrzania kaloryfera, upewnijmy się, że jest on zimny. W tym celu należy zakręcić zawór sterujący temperaturą. Wiele, zwłaszcza nowszych grzejników wyposażonych jest w specjalny zawór odpowietrzający, który znajduje się przeważnie z boku grzejnika, w jego górnej części.

Zawór delikatnie odkręcamy śrubokrętem lub specjalnym kluczykiem – w zależności od zamontowanego zaworu. Jeśli kaloryfer jest zapowietrzony, wówczas usłyszymy charakterystyczny dźwięk powietrza uchodzącego pod ciśnieniem. W momencie, gdy z zaworu zacznie wydobywać się woda, należy zakręcić zawór. Oznacza to, że kaloryfer został odpowiednio odpowietrzony.

Chcąc dobrze przygotować grzejnik do sezonu grzewczego, nie możemy również zapominać o dokładnym wyczyszczeniu kaloryfera. Ma to bardzo duży wpływ na równomierne i efektywne rozprowadzanie ciepła, co z kolei przekłada się na rachunki za ogrzewanie. 

Aplikacja Pogoda Interia – sprawdza się!materiały promocyjne

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAgencja S&P podwyższa prognozę dynamiki PKB Polski, a obniża inflacji
Następny artykułAkt Kobiecy – Nowoczesna Sztuka, Subtelna Elegancja