A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze


Narodowy Program Szczepień (coronavirus, Covid 19)Pomysłem byłego wiceministra finansów dla przedsiębiorców jest wymaganie zaświadczenia o szczepieniu przeciw Covid-19 przy podpisywaniu nowych umów o pracę.

W ostatnim czasie wiele się mówi na temat motywowania Polaków do tego, żeby się zdecydowali przyjąć szczepionki przeciwko koronawirusowi. Mówią na ten temat politycy i naukowe autorytety, ale na razie brak jest oficjalnej i spójnej koncepcji.

Główny ekonomista BCC, były wiceminister finansów prof. Stanisław Gomułka w programie Pawła Różyckiego #RZECZoBIZNESIE w „Rzeczpospolita TV” przekonywał pracodawców, że przy rekrutacji powinni wymagać okazania świadectwa szczepienia przeciw Covid-19, ale także sami organizować zastrzyki dla zatrudnionych. Według profesora odporne kadry pozwolą na szybszy powrót do normalności i zapewnią ciągłość działania biznesu.

Prof. Stanisław Gomułka – „Mimo, że zaszczepienie się nie jest obowiązkowe, to osoby, które nie zdecydują się na ten krok mogą skazać się zarówno na wykluczenie społeczne jak i zawodowe” – zasugerował ekspert ekonomiczny.

Pomysłem byłego wiceministra finansów dla przedsiębiorców jest wymaganie zaświadczenia o szczepieniu przeciw Covid-19 przy podpisywaniu nowych umów o pracę. Uważa on też, że pracodawcy powinni z własnej inicjatywy organizować punkty sczepień dla swoich podwładnych.

„Muszą włączyć się w to przedsiębiorcy, którzy łącznie zatrudniają w Polsce kilkanaście milionów osób. Apeluję do nich, aby takie punkty szczepień zorganizowali i poinformowali pracowników, że w nowych umowach o pracę będzie wymagany dokument zaszczepienia. Odmowa zaszczepienia naraża nie tylko pracowników na utratę zdrowia, ale także przedsiębiorstwo na bankructwo” – wskazał prof. Gomułka.

Główny ekonomista BCC przekonuje, że tempo rządowych szczepień w wysokości miliona osób miesięcznie jest zbyt wolne i tym trybem zaczepienie odpowiedniej liczby osób może zając nawet 2,5 roku.

Według prof. Gomułki osoby zaszczepione w firmie po pierwsze oznaczają zapewnienie zdrowia pracowników i zmniejszają praktycznie do zera szanse na zarażenie klientów firmy. Po drugie, kadra odporna na Covid-19 daje też pewność, że dany biznes będzie mógł działać bez przeszkód, nawet jeśli wśród pracowników zostanie wykryty przypadek koronawirusa.

WIDEO: Gościem programu Pawła Rożyńskiego #RZECZoBIZNESIE był prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, były wiceminister finansów.
[embedded content]

Narodowy program szczepień przeciw Covid-19
Wiadomo na razie, że ma być darmowo i dobrowolnie. Narodowy Program Szczepień w Polsce rozpocznie się już za kilkanaście dni. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA otrzymał w niedzielę 26 grudnia 75 fiolek szczepionek na Covid-19. Ma to pozwolić zaszczepić 375 osób, bowiem z jednej porcji można stworzyć dawki dla pięciu osób.
Kolejny transport preparatów ma przyjechać do Polski 4 stycznia. Do końca roku do naszego kraju ma dotrzeć do Polski 300 tys. szczepionek.

Przed rozpoczęciem szczepień rząd planuje przeprowadzić dużą akcję informacyjną i profrekwencyjną. Wszystko po to, aby zachęcić do szczepień jak największą liczbę obywateli.

„Naszym celem jest przeprowadzenie programu szczepień, dzięki któremu mamy uzyskać odporność populacji” – powiedział minister Michał Dworczyk. – „Jest to jedna z największych operacji logistycznych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Cały proces będzie przeprowadzony w sposób przyjazny dla obywateli” – dodał.

Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek:

  • bezpiecznych i skutecznych,
  • w wystarczającej ilości,
  • w najkrótszym czasie,
  • darmowych,
  • dobrowolnych i
  • łatwo dostępnych.

 – „Przygotowujemy kompleksowy pakiet informacyjny obejmujący kampanię medialną, serwis poświęcony szczepieniom oraz infolinię” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski – „Tak, żeby każdy z nas mógł poznać szczegóły dotyczące szczepień” – dodał.

Punkty szczepień przeciw COVID-19
Osoby zainteresowane zaszczepieniem będą mogły to zrobić:

  • stacjonarnie w placówkach POZ,
  • stacjonarnie w innych placówkach medycznych,
  • przez mobilne zespoły szczepiące,
  • w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych.

Wprowadzanie szczepionki do obiegu – jak to wygląda krok po kroku
Zatwierdzenie szczepionki na COVID-19 odbywa się za zgodą Komisji Europejskiej.
Szczepionka przeszła już m.in. szczegółowe badania laboratoryjne. Na obecnym etapie specjaliści z 27 krajów UE dokonują oceny dokumentacji. Następnie do 29 grudnia planowane jest głosowanie ekspertów z krajów członkowskich. Wspomniany proces zakończy się wydaniem decyzji przez Komisję Europejską. Oznacza to, że proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJakie rozmiary garnków i patelni warto mieć oraz kiedy ich używać
Następny artykułPogoda w niedzielę zachęca do spacerów. Ale będzie zmiana