– 46-letni mężczyzna, który był poszukiwany i ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, został zatrzymany przez łomżyńskich policjantów – informuje st. aspirant Ewelina Szlesińska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. – Zatrzymanie mężczyzny nastąpiło w związku z przywłaszczeniem przez niego znalezionego telefonu i karty bankomatowej, którą następnie płacił dwa razy za zakupy.
Zatrzymany 46-latek usłyszał zarzuty: jest podejrzewany o przywłaszczenie znalezionego telefonu komórkowego oraz cudzego dowodu osobistego i karty bankomatowej. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna zniszczył dokument tożsamości i dwukrotnie zapłacił kartą zbliżeniowo za zakupy, w sumie na prawie 90 zł. – Do kolejnego zakupu nie doszło, gdyż karta została zablokowana – podaje st. aspirant Szlesińska. – Policjanci doprowadzili 46-latka do miejsca odbywania zasądzonej kary.
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z 22. marca 2017
„Przybliżenie karty płatniczej do terminalu skutkuje uzyskaniem dostępu do rachunku bankowego właściciela karty, dochodzi zatem do przełamania bariery elektronicznej w systemie bankowej płatności bezgotówkowej. Jeżeli czyni to osoba nieuprawniona, która weszła w posiadanie karty wbrew woli jej właściciela, w celu dokonania płatności za określony towar lub usługę, dokonuje kradzieży z włamaniem.”
Jak podaje system informacji prawnej Legalis, Sąd Najwyższy przypomniał „powszechną praktykę kwalifikowania zdarzeń, polegających na posłużeniu się kodem PIN, jako kradzieży z włamaniem”. Dlatego Sąd „uznał, że nie widać powodu dla różnicowania sytuacji, w których sprawca wpisuje PIN i sytuacji, w których tylko zbliża kartę do terminalu”.
Jeśli zatem ktoś nie chce zostać mimowolnie złodziejem, powinien kartę bankomatową oddać, na przykład, do banku lub na posterunek policji.
Mirosław R. Derewońko
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS