A A+ A++

Interes społeczny organizacji ekologicznej w postępowaniu o budowę drogi leśnej w Bieszczadach musi być ponownie zbadany.

We wrześniu 2020 r. pod hasłem „Nie oddamy Bieszczad piłom” kilkanaście organizacji i nieformalnych stowarzyszeń ekologicznych zorganizowało w 16 miastach wojewódzkich protesty przeciwko wycince lasów i budowie dróg leśnych w Bieszczadach. Konflikt ekologów z Lasami Państwowymi o gospodarkę leśną w Karpatach oraz protesty, przybierające różne formy, stały się tematem interpelacji poselskiej. Trafiły również do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.


Fundacja ekologiczna wystąpiła bowiem do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie prawidłowości robót budowlanych przy zrealizowanej już przebudowie drogi leśnej w Bieszczadach. PINB uwzględnił wprawdzie jej wniosek i wszczął postępowanie, ale odmówił dopuszczenia do niego Fundacji z powodu braku interesu społecznego.

Czytaj także:

Fundacja zaprotestowała i w zażaleniu do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w Rzeszowie podkreśliła, że działa w interesie ponad 142 tys. obywateli, podpisanych pod petycją, w której domagają się, aby budowa i przebudowa dróg w lasach Puszczy Karpackiej, powodujące nieodwracalne skutki w przyrodzie, były możliwe dopiero po ocenie oddziaływania na środowisko. Leży to w interesie społecznym.

Rozpatrując zażalenie Fundacji, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w Rzeszowie uznał postanowienie PINB za prawidłowe, ale z innych przyczyn. Stwierdził, że żądanie dopuszczenia organizacji społecznej do udziału w postępowaniu muszą być uzasadnione jej celami statutowymi i musi istnieć merytoryczne powiązanie przedmiotu postępowania z celem i zakresem jej działalności. Obie te przesłanki muszą być spełnione łącznie. W tym przypadku postępowanie dotyczy sprawy regulowanej przepisami prawa budowlanego. I aczkolwiek statut organizacji nawiązuje do budownictwa, to kwestie związane z budownictwem są określone w statucie bardzo ogólnie i nie mają merytorycznego powiązania z postępowaniem dotyczącym ochrony przyrody i środowiska.

Fundacja zaskarżyła postanowienie WINB do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, a sąd je uchylił, uznając skargę za uzasadnioną.

– Ze statutu Fundacji wynika, że jej … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak jest rozliczana praca przy spisie powszechnym
Następny artykułRewolucja! ZTM Lublin chce wprowadzić tanie bilety na krótkich trasach. Jeden przystanek za 80 groszy. Znamy propozycje cen