A A+ A++

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu ponownie ostrzega osoby starsze przed oszustami.

 

– szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do osób podających się za pracowników opieki społecznej, urzędników i przedstawicieli instytucji. Często oszuści podszywają się za urzędu skarbowego, ZUS, Policji, Straży Miejskiej, monterów, pracowników służby zdrowia. Obecnie w związku z panującą epidemią koronawirusa, proponują dezynfekcję lokali mieszkalnych lub zakup leków, środków na zwalczanie koronawirusa.

często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami padają ludzie starsi, jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny: wnuczka, siostrzeńca.

– oszuści mogą dzwonić lub odwiedzać osoby starsze w domu namawiając do skorzystania z najnowszych promocji lub ofert, zakupu towarów, zaciągnięcia pożyczki, podsuwają do podpisania umowy lub wysyłają je kurierem nie zostawiając kopii.

Nie należy wpuszczać takich osób do swoich domów !

  1. Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu ostrzega i radzi, jak odróżnić pracownika socjalnego od potencjalnego oszusta.

    1. Osobę, która przychodzi sprawdzić sytuację trzeba poprosić o okazanie legitymacji służbowej, ponieważ każdy pracownik socjalny ją posiada. Na legitymacji widnieje zdjęcie pracownika i pieczątka ego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. Osoby, która odmawia okazania legitymacji, należy nie wpuszczać do domu.

2. Pracownik socjalny nie zaczepia ludzi na ulicy i nie proponuje możliwości otrzymania dofinansowania (np. do opłat za energię elektryczną, testów na koronawirusa). Każda starająca się o pomoc osoba otrzymuje ją na piśmie.

3. Zadzwonić lub sprawdzić w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Elblągu, czy osoba podająca się za pracownika socjalnego to faktycznie pracownik Ośrodka.

4. Pracownik socjalny nie prosi o pokazanie oszczędności ani nie ustala miejsca, w którym ktoś je trzyma, w celu sprawdzenia, czy są przechowywane w bezpieczny sposób. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu nie zbierają żadnych środków pieniężnych od osób prywatnych. Rozliczenia prowadzone są przelewami bankowymi.

5. Pracownik socjalny nie prosi o kawę czy herbatę. Prośba o zrobienie kawy czy herbaty powinna wzbudzić naszą czujność, gdyż może mieć na celu odwrócenie uwagi lub doprowadzić do sytuacji, w której osoba nas odwiedzająca zostanie na chwilę sama.

6.W razie wątpliwości i podejrzeń, że osoba, która się podaje za pracownika socjalnego nim nie jest, należy zgłosić ten fakt niezwłocznie policji.

 

Red.

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwarfHeim PC
Następny artykułPapież: pragnę być blisko wszystkich kapłanów