A A+ A++

Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) wydało z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau oświadczenie. Podkreślili w nim to jak istotna jest walka z manipulowaniem historią.

Biskupi stwierdzili, że Auschwitz-Birkenau to „miejsce <które> nadal przejmuje trwogą” choć od jego wyzwolenia minęło już 75 lat. Przypomnieli, że „był to największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, założony w 1940 roku na okupowanych ziemiach polskich”. Podkreślają też, że „Auschwitz stał się symbolem wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych i wszystkich miejsc zagłady”.

„To jakby szczyt nienawiści do człowieka, która zebrała swoje śmiertelne żniwo w XX wieku. To tu doprowadzono do ostatecznych granic tezę o zasadniczej nierówności ludzi” – napisali biskupi – „Tu naziści przywłaszczyli sobie władzę decydowania, kto jest człowiekiem a kto nim nie jest. Tu eutanazja spotkała się z eugeniką”.

Biskupi zaapelowali również o to, żeby nie manipulować prawdą o Holokauście gdyż może mieć to tragiczne skutki. „Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych” – napisali – „Ten apel jest niezmiernie ważny teraz, bo – mimo dramatycznych doświadczeń z przeszłości – świat, w którym żyjemy, ciągle podlega nowym zagrożeniom i przejawom przemocy”. Zaapelowali o to, żeby świat wykorzystał tą rocznicę jako okazję do pojednania. „W tę rocznicę apelujemyy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury”.

Warto odnotować, że wbrew poprawności politycznej biskupi nie zignorowali socjalistycznych korzeni ruchu nazistowskiego, o których współczesna lewica bardzo chce zapomnieć. „Auschwitz- Birkenau stanowi rezultat systemu opartego na ideologii narodowego socjalizmu, która oznaczała deptanie godności człowieka jako obrazu Boga” – napisali – „Dość podobnie postępował również inny totalitaryzm, a mianowicie komunizm, który także zebrał wielomilionowe śmiertelne żniwo”.

Biskupi zaapelowali również o modlitwę i zapalenie świecy za pomordowanych w obozach zagłady i ich bliskich. „Niech nasza modlitwa pogłębi pojednanie i braterstwo, którego przeciwieństwem jest wrogość oraz niszczycielskie konflikty i podsycanie nieporozumienia” – napisali.

Źródło: Niezależna.pl Autor: WM

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKierowca zamienił się miejscami z pasażerką, był pijany
Następny artykułKolejne wzmocnienia Miedzi Legnica