A A+ A++

Podwójne przewinienie odnotowali funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego płockiej komendy Policji u 63-letniego płocczanina. Przekroczył prędkość i, dodatkowo, nie dotrzymał warunku, pod którym mógł prowadzić pojazdy.

Podkreślmy, że według policyjnego raportu Wypadki Drogowe w Polsce w 2019 roku, liczba wypadków spowodowanych przez pijanych kierujących w 2019 roku wyniosła 1655. Nic więc dziwnego, że kierowcy, którzy są pod wpływem alkoholu mają zabierane uprawnienia. W niektórych przypadkach mogą kierować, ale wyłącznie z blokadą alkoholową. Nie zastosował się do tego płocczanin, którego zatrzymano w sobotnie popołudnie, 15 maja.

– Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego płockiej komendy Policji podczas kontroli prędkości pojazdów poruszających się aleją Piłsudskiego, zatrzymali do kontroli skodę. Kierowca tego pojazdu o ponad 40 km/h przekroczył dozwoloną prędkość – informuje mł. asp. Marta Lewandowska, oficer prasowa płockiej policji. – Podczas czynności bardzo szybko jednak okazało się, że to nie jedyne przewinienie 63-letniego kierowcy – dodaje.

Zgodnie z nakazem sądowym, płocczanin mógł poruszać się pojazdem mechanicznym po drogach wyłącznie wówczas, jeśli pojazd jest wyposażony w blokadę alkoholową. Samochód, którym jechał 63-letni mężczyzna takiej blokady nie miał.

Pomimo więc, że płocczanin był trzeźwy, to kierując pojazdem bez wymaganej blokady alkoholowej złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. O jego dalszym losie zdecyduje sąd, grozi mu do 5 lat więzienia.

Co to jest blokada alkoholowa?

Kierowca, któremu cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu, a odbył już połowę kary, może złożyć do sądu wniosek o zmianę całkowitego zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów bez blokady alkoholowej. Jeśli odpowiednio uargumentuje wniosek, a sąd przychyli się do niego, może prowadzić tylko takie pojazdy, w których blokada alkoholowa została zainstalowana. Informacja o ograniczeniu uprawnień w kierowaniu pojazdami zostaje wówczas wpisana do dokumentu prawa jazdy danego kierowcy.

Zgodnie z art. 2 pkt 84 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, blokada alkoholowa jest urządzeniem, które uniemożliwia uruchomienie silnika pojazdu, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Urządzenie można kupić lub wynająć.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStrumień wygrał i nadal czai się za czołową dwójką
Następny artykułPGE: Po awarii w Elektrowni Bełchatów uruchomiono kolejny, siódmy blok energetyczny