A A+ A++

Na początku swojego wystąpienia prezydent zwracał uwagę na priorytety Inicjatywy Trójmorza, w tym bezpieczeństwo. – Od bezpieczeństwa militarnego mamy Sojusz Północnoatlantycki, którego wszyscy jesteśmy członkami, ale tego bezpieczeństwa w innych jego przejawach. Bezpieczeństwa energetycznego, komunikacyjnego, cybernetycznego – podkreślił Andrzej Duda. 

– Dzisiaj większość naszej dyskusji zdominowała sytuacja na Ukrainie i nasza sytuacja wobec tego, co na Ukrainie się dzieje – mówił dalej prezydent. Zaznaczył przy tym, że zagrożenia wynikające z agresywnej polityki Rosji jasno pokazują, jak ważna jest rozbudowa połączeń infrastruktury energetycznej pomiędzy państwami Trójmorza.

– Bardzo ważna dla nas kwestia, podnoszona właściwie we wszystkich wystąpieniach dzisiaj, przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej, co oczywiście nie odbywa się w naszym gronie, odbywa się w gronie Rady Europejskiej. To tam będzie zapadała, mam nadzieję, jeszcze w tym tygodniu decyzja w tej sprawie – dodał Duda.

Specjalny status dla Ukrainy

– My (…) ten status kandydata dla Ukrainy wspieramy – mówił dalej i zapewnił, że przed spotkaniami z politykami Trójmorza omówił tę sprawę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

ZOBACZ: Donald Tusk o inwazji na Ukrainę i rozszerzaniu NATO: Tu nie ma podziałów

Zaznaczył też, że współpraca w ramach Trójmorza, również w kontekście Ukrainy, wymaga wspólnych działań z partnerami strategicznymi inicjatywy, w tym z Niemcami, USA i Komisją Europejską. Wymienił też Wielką Brytanię i Japonię. 

– Nie mamy wątpliwości, że status kandydata do UE zostanie Ukrainie w najbliższym czasie przyznany. Postanowiliśmy stworzyć nowy, specjalny rodzaj partnerstwa z państwami Trójmorza, obok partnerstwa strategicznego, który ma swój specjalny charakter, partnerstwo uczestniczące, które nie jest zarezerwowane tylko dla Ukrainy. Przyznaliśmy go dzisiaj Ukrainie. Zakładamy, że ten sam rodzaj partnerstwa może stać się udziałem państw, które leżą w Europie Środowej, a dzisiaj jeszcze nie są członkami UE, ale do Unii Europejskiej aspirują – mówił prezydent Polski.

Szczyt Trójmorza w Rydze

W poniedziałek w Rydze odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorza – forum zrzeszającego 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry.

ZOBACZ: Szef administracji prezydenta Ukrainy o obrońcach Azwostalu: Żyją, ich uwolnienie to priorytet

Ideą Inicjatywy jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

jk/zdr/Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań: Pacjentka szpitala HCP wypadła z okna na piątym piętrze
Następny artykułRajd rowerowy z biblioteką