A A+ A++

Przez ostatnie dwa tygodnie mieszkańcy części Otwocka mieli problemy z miejską wodą. Służby sanitarne poinformowały, że w wodociągu doszło do skażenia bakteriami z grupy coli. OPWiK kilka razy przeprowadziło chlorowanie i płukanie sieci wodociągowej. Zapewnia, że woda jest już dobrej jakości. Sanepid przeprowadził badania laboratoryjne i w piątek, 25 marca po godz. 15 potwierdził, że skażenia już nie ma

AGNIESZKA JASKULSKA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku 9 marca poinformował, że doszło do skażenia wody w miejskim wodociągu w rejonie ulic Reymonta i Narutowicza. Wszystko przez pękniętą starą rurę na ul. Andriollego na wysokości parku miejskiego. – Nasi pracownicy błyskawicznie usunęli awarię i wymienili uszkodzoną rurę – tłumaczy Tomasz Dąbrowski, prezes Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. I dodaje, że wdrożono wszystkie procedury. Jednak po badaniu miejskiej wody okazało się, że są w niej bakterie z grupy coli, których absolutnie nie powinno tam być. W próbkach pobranych z innych części miasta nie stwierdzono obecności bakterii, ale OPWiK przez dwa tygodnie walczyło ze skażeniem w rejonie ulic Narutowicza i Reymonta. Zgodnie z zaleceniem służb sanitarnych mieszkańcy tej części Otwocka musieli przed spożyciem wody z miejskiego wodociągu gotować ją przez minimum dwie minuty (w temperaturze 60-70 stopni Celsjusza bakterie giną). 

OPWiK wdrożyło procedury naprawcze. – Najpierw trzeba było chlorować wodę, potem przepłukać całą sieć wodociągową, która w Otwocku ma około 250 kilometrów. Niestety kolejne badania nadal wykazywały obecność bakterii i procedurę trzeba było powtarzać, dlatego trwało to kilkanaście dni – wyjaśnia prezes Dąbrowski. – Kilka dni temu zakończyliśmy prace naprawcze i przeprowadziliśmy badania, które wykazały, że woda jest czysta i spełnia wszystkie parametry do spożycia – zapewnia prezes OPWiK. I dodaje, że o wszystkim powiadomiono otwocki sanepid, który sprawuje nadzór nad miejską wodą. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku zleciła dodatkowe badania laboratoryjne i w środę pobrano próbki wody. W piątek, 25 marca po południu sanepid potwierdził, że wyniki badań są w normie, co oznacza, że w miejskiej wodzie nie ma już bakterii z grupy coli. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​Krótka piłka od Adama Małysza: Na sto procent on nie będzie trenerem
Następny artykułPo spóźnieniu Dudy Tusk zakpił z TVP. Szef TAI odpowiedział na jego tweeta