Rada Miejska w Bielsku-Białej podjęła, podczas sierpniowej sesji, decyzję o likwidacji z dniem 31 sierpnia Przedszkola nr 9. Placówka funkcjonowała w ponad 90-letnim budynku przy ulicy Orzeszkowej.
To właśnie fatalny stan techniczny tego obiektu a także jego nieprzystosowanie do obecnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych oraz z zakresu BHP było – w ocenie urzędników – bezpośrednim powodem likwidacji placówki. Problem potęgowało to, iż nieruchomość nie jest własnością gminy. Budynek należy do Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i – jak przekonują urzędnicy – nie było możliwości dokonywania w nim żadnych większych prac remontowych, a prowadzone tam od lat bieżące naprawy i drobne remonty nie były już wystarczające, aby nadal mogło w nim funkcjonować przedszkole.
Zapewniają jednak, że jego likwidacja nie pogorszy dostępności do opieki przedszkolnej okolicznym mieszkańcom. Wszystkim dzieciom z tego rejonu zapewnione zostały bowiem miejsca w pobliskim Przedszkolu nr 30 (rodzice mogą też zapisać swoje pociechy do wybranego przez siebie dowolnego gminnego przedszkola na terenie miasta), Uchwałę intencyjną o potrzebie likwidacji „dziewiątki” Rada Miejska przyjęła już w lutym tego roku. – Przedmiotowa uchwała uzyskała pozytywną opinię Śląskiego Kuratora Oświaty oraz związków zawodowych – dodają miejscy urzędnicy zapewniając jednocześnie, że nauczycielom i pracownikom zatrudnionym do tej pory w Przedszkolu nr 9 zapewniono możliwość kontynuacji pracy w innych placówkach oświatowych prowadzonych przez gminę. Trafi tam też wyposażenie z likwidowanej placówki. Decyzja radnych wymusi sporządzenie stosownej korekty sieci przedszkoli na terenie miasta. Warto nadmienić, że wspomniane przedszkole numer 30 w Kamienicy zostało ostatnio przez miasto gruntownie wyremontowane i rozbudowane o dodatkowy pawilon. Jego oddanie do użytku przewidziano na przyszły tydzień.
Nieistniejące już Przedszkole nr 9 to placówka z długą i bogatą historią. W specjalnie wybudowanym w tym celu budynku przy obecnej ulicy Orzeszkowej placówka przedszkolna – na początku, jako „Ochronka Macierzy Szkolnej” – działała od 1932 roku (historia samej działalności oświatowej prowadzonej w Aleksandrowicach przez Macierz Szkolną sięga roku 2020). Nawet w czasie okupacji – gdy budynek został przejęty przez Niemców – również przeznaczono go na przedszkole dla niemieckich dzieci. Zaraz po wyzwoleniu nieruchomość przejęła polska administracja i ponownie uruchomiła tam przedszkole, które działało tam aż do teraz.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS