A A+ A++

 – To wejście kończy w himalaizmie pewną epokę, ponieważ K2 był ostatnim niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem, więc to wejście było wejściem na 14 ośmiotysięcznik – mówi himalaista, poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Słyszymy, że było to wejście z dodatkowym tlenem. To jest sprawa, która w środowisku himalaistów i w ogóle pewnie będzie szeroko dyskutowana w kolejnych miesiącach i latach, dlatego, że w ostatnich dziesięcioleciach standardem, jeśli chodzi o wejścia  eksploracyjne, sportowe było nieużywanie dodatkowego tlenu. Tak, że ta poprzeczka ustawiana przez himalaistów w ostatnich dziesięcioleciach była zawsze stawiana bardzo wysoko. Na pewno będzie to powodem do dyskusji i myślę także kontrowersji wśród himalaistów. Natomiast nie zmienia to faktu, że szczyt zimą został zdobyty.

Bartłomiej Wróblewski, który był członkiem komitetu organizacyjnego Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 w 2017/18 dodaje, że ten szczyt zimą był najtrudniejszy do zdobycia, z jednej strony technicznie, z drugiej strony to szczyt leżący w izolowanym miejscu, więc wyprawy logistycznie były bardzo trudne.

 – Polska zimowa wyprawa na K2 nie była w tym sezonie planowana – mówi Bartłomiej Wróblewski.

Plan był taki, aby ją zorganizować w przyszłym sezonie 2021/22. To miała być wyprawa sportowa na wzór tych, które prowadził Andrzej Zawada, a później Krzysztof Wielicki. Ostatnia z tych wypraw, trzecia polska wyprawa zimowa na K2 miała miejsce w roku 2016/2017, ale wyprawa nie skończyła się sukcesem, nie udało się zdobyć szczytu.

Po problemach z pogodą Szerpowie zdołali wrócić do wspinania i wczoraj ustanowili zimowy rekord wysokości na K2, docierając na 7800 m n.p.m. Do tej pory rekord należał do polskiej ekspedycji. W sezonie 2002/2003 wyprawa pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego dotarła na wysokość 7650 m n.p.m. Dokonali tego wówczas Marcin Kaczkan, Piotr Morawski i Denis Urubko.

Dziś ostatecznie w ataku szczytowym wzięło udział dziesięciu wspinaczy. Około 13 pojawiła się informacja, że im się udało.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMilanówek zorganizuje transport dla seniorów do punktów szczepień
Następny artykułDachowanie na DK 74 w miejscowości Koliszowy [foto]