Rozwiązanie to obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. wskutek nowelizacji ustawy o CIT i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2122).
Umożliwia ujmowanie w podatkowych kosztach odpisu na specjalny rachunek inwestycyjny, czyli wyodrębniony rachunek bankowy (rozliczeniowy), albo imienny rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
Główną korzyścią z utworzenia funduszu jest możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na środki trwałe, które zostaną poniesione dopiero w przyszłości.
Inną jego zaletą jest możliwość korzystania z ulg podatkowych, np. badawczo-rozwojowej, na złe długi i możliwość odliczania darowizn. Z tego względu dla części spółek rozwiązanie to może stać się alternatywą względem estońskiego CIT, czyli ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych.
Jak go utworzyć
Fundusz jest tworzony z zysku osiągniętego za poprzedni rok podatkowy i może być zasilany przez spółkę wyłącznie z własnych środków operacyjnych, które będą musiały być wydane na cele inwestycyjne.
Odpisane środki będą kosztem uzyskania przychodu już z chwilą dokonania odpisu, natomiast spółka będzie musiała wydać je na cele inwestycyjne nie później niż w kolejnym roku podatkowym. Termin ten może zostać wydłużony nawet do 3 lat, jeżeli spółka złoży do urzędu skarbowego informację o planowanych inwestycjach i wskaże w niej rok, w którym środki z funduszu zostaną przeznaczone na cele inwestycyjne.
Zmiany w PIT i CIT wynikają także z tarcz antykryzysowych
Zobacz również
Zdaniem ekspertów z tej alternatywy skorzystać mogą firmy, które odniosły zysk w 2020 r. i planują inwestycje, ale nie poniosły w tym celu jeszcze żadnych wydatków. Dzięki odpisom na fundusz będą mogły wyzerować swój dochód i nie zapłacić podatku na koniec 2021 r., a także w latach następnych.
Jakie warunki
Fundusz inwestycyjny wymaga spełnienia podobnych (ale nie zawsze identycznych) warunków, które uprawniają do korzystania z estońskiego CIT. Na rozwiązanie to mogą więc zdecydować się mikro-, małe i średnie spółki kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne), których przychody nie przekraczają 100 mln zł. Ponadto:
- ich udziałowcami mogą być wyłącznie osoby fizyczne,
- nie mogą posiadać udziałów w innych podmiotach,
- muszą zatrudniać co najmniej trzy osoby (z wyłączeniem swoich udziałowców lub akcjonariuszy),
- osiągane przez nie przychod … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS