Sąd zauważył, że uwarunkowania urbanistyczne danej gminy nadają konkretnej jednostce odległości – w spornej sprawie: 30 metrom – “inny wymiar odległościowy”. Zależy to od charakteru terenu, którego dotyczy – tj. od tego, czy mówimy o aglomeracji miejskiej (i jej wielkości), o jej peryferiach, o małym mieście czy względnie o osadzie – a więc od skali terenu zurbanizowanego.
WSA nie miał wątpliwości, że w każdym z przykładowo zidentyfikowanym obszarów urbanistycznych statuowana uchwałą odległość będzie, w istocie rzeczy, w różnej mierze ograniczała dostęp do punktów sprzedaży alkoholu. W spornej sprawie chodzi o wieś będącą siedzibą gminy, która zabudowana jest w typie wielodrożnicy. U zbiegu dróg znajduje się centrum, w którym usytuowane są budynki – obiekty pełniące najważniejsze funkcje: kościół, cmentarz, urząd gminy, szkoła, bank, sklep. A przy takiej specyfice zabudowy wręcz niemożliwe jest określenie odległości, która utrudniałaby kontrakt wzrokowy.
Zarzut prokuratora, że w sprawie odległość 30 metrów jest zbyt bliska, sąd uznał za całkowicie dowolny i nieumotywowany, a do tego całkowicie oderwany od uwarunkowań społecznych i urbanistycznych tej konkretnej gminy.
Jak podkreślił WSA ustawodawca w ogóle nie wymaga, aby wśród określonych zasad usytuowania miejsc sprzedaży alkoholu znalazły się te dotyczące ustalania odległości pomiędzy punktem sprzedaży alkoholu a innymi obiektami i sposobu ich mierzenia. Dlatego już samo wskazanie przez organ gminy obiektów chronionych i minimalnych odległości, w jakich od nich mogą być sytuowane punkty sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oznacza działanie prawidłowo zmierzające do realizacji celu ustawy, tj. ograniczenia dostępności alkoholu. Ustalenie natomiast konkretnych odległości punktów sprzedaży i podawania alkoholu od obiektów chronionych jest dokonywane w ramach przyznanej organowi swobody prawotwórczej.
Przeciwdziałanie alkoholizmowi: prawa rady gminy
Racji prokuratorowi nie przyznał też NSA. Również nie miał bowiem wątp … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS