A A+ A++

Mimo powołań do zwalczania epidemii jakie wydają wojewodowie wobec poszczególnych medyków, ci nie stawiają się do pracy w tymczasowych placówkach medycznych. A związki zawodowe instruują jak uchylić się od decyzji organów, jeśli są one bezprawne.

W poszczególnych województwach trwa organizacja szpitali tymczasowych i przesuwanie do nich kadry medycznej z innych placówek medycznych. 44 decyzje decyzje oddelegowujące personel medyczny do zwalczania epidemii wydał wojewoda pomorski. Jak informuje Politykę Zdrowotną, pomorski urząd wojewódzki, powołanie do zwalczania epidemii dostało w marcu 28 lekarzy, jedna pielęgniarka i 15 ratowników medycznych.

Są przesuwani z innych placówek głównie do szpitala tymczasowego jakim koordynuje Podmiot Leczniczy Copernicus. Przygotował tam dla chorych na COVID-19 400 łóżek. Problem polega tylko na tym, że kadra medyczna wcale chętnie nie stawia się w nowej pracy

-U nas miało pojawić się kilkunastu lekarzy a rano stawiło się zaledwie dwóch- informuje Dariusz Kostrzewa, prezes Podmiotu Leczniczego Copernicus. 

Nie zgadzają się z decyzjami

Medycy zaś nie stawiają się do pracy, gdyż odwołują się od decyzji wojewodów, gdyż uważają, że zostają niesłusznie delegowani. Jak widać nie usprawniły tego procesu przepisy ustawy o zapewnieniu kadr medycznych na czas epidemii, które weszły w życie w końcówce 2020 r. Zgodnie z nimi, wojewodowie mieli delegować medyków do innych szpitali w porozumieniu z okręgowymi izbami lekarskimi. Problem w tym, że nawet jeśli wojewoda zwróci się do izby, to ta może tylko prosić członków chętnych do pracy w szpitalu tymczasowym o ujawnienie się, bo sama nie ma wglądu w sytuację rodzinną medyka.

Dlatego Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy przygotował instrukcję prawną dla przedstawicieli swojego zawodu o tym jak odwoływać się od decyzji wojewody czy ministra zdrowia o delegowaniu do zwalczania epidemii. 

Osoby, które nie mogą być delegowane

Otóż zgodnie z art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wojewoda posiada uprawnienia do wydania decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii na terenie województwa, w którym osoba skierowana posiada miejsce pobytu lub jest zatrudniona, zaś Minister Zdrowia w razie skierowania do pracy na obszarze innego województwa.

Ze wspomnianego przepisu wynika, że od oddelegowania mogą się uchylić jedynie

  1. osoby, które nie ukończyły 18 lat bądź ukończyły 60 lat -kobiety lub 65 lat-mężczyźni
  2. kobiety w ciąży
  3. osoby samotnie wychowujące dziecko w wieku do 18 lat
  4. osoby wychowujące dziecko w wieku do 14 lat
  5. osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
  6. osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy
  7. inwalidzi i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi

W przypadku gdy dziecko w wieku powyżej 14 lat jest wychowywane przez dwoje rodziców, którym przysługuje władza rodzicielska, do pracy przy zwalczaniu epidemii może zostać skierowana wyłącznie jedna osoba (art.47 ust. 3a ustawy)

Odwołanie od decyzji musi być złożone szybko

W związku z powyższym prawnicy OZZL wyjaśniają, że jeżeli pomimo zwolnienia ustawowego Wojewoda lub Minister Zdrowia wydałby taką decyzję, to taka decyzja jest obarczona wadą, o której mowa w   kodeksie postępowania administracyjnego. Delegowanie wbrew wyłączeniom, powoduje nieważność decyzji.

Problem polega jednak na tym, że nawet nieważna decyzja, jeżeli jest w obrocie prawnym to uprawnione organy mogą egzekwować jej wykonanie. Stwierdzenie nieważności decyzji lub uchylenie je jest możliwe tylko w postępowaniu administracyjnym.  Dlatego OZZL doradza aby powołani zaskarżali niezwłocznie taką decyzję

Wojewoda może powołać nawet sms-em

 Wojewoda ma prawo dostarczyć decyzję w każdy możliwy sposób zapewniający dotarcie decyzji do adresata tzn. ustnie, e-mailem, sms-em  itp.,. Stąd delegowany medyk musi zareagować natychmiastowo i jeśli uznaje, że został powołany wbrew przepisom, powinien złożyć pisemne odwołanie od decyzji wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania decyzji. Tylko w ten sposób procedura administracyjna przewiduje uchylenie decyzji, z której strona jest niezadowolona.

W przypadku przekazania decyzji ustnie przez telefon, medyk mam możliwość natychmiastowej reakcji i wskazania przez telefon przyczyn wyłączenia z podlegania obowiązkowi skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii np. okazanie dowodu osobistego z datą urodzenia, okazania dokumentu, z którego wynikają inne przesłanki zwolnienia np. książeczka zdrowia dziecka, orzeczenie o niepełnoprawności dziecka czy lekarza, karta ciąży itp. Jednakże takie powołanie się na okoliczności wyłączające obowiązek nie jest skuteczne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrytyczna sytuacja na Śląsku! Szef MZ: Tu są źródła zakażeń
Następny artykułRozpoczęła się przebudowa ulicy Bema w Glinojecku