Przepisy o korekcie cen transferowych stosuje się wyłącznie do takiej transakcji, której warunki pozostawały rynkowe na dzień jej zawarcia, a która stała się nierynkowa na skutek późniejszej zmiany istotnych okoliczności. Korekty, które nie spełniają tej definicji, można rozpoznawać na zasadach ogólnych.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 grudnia 2020 r. (0111-KDIB1-1.4010.416.2020. 1.SG).
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy ustawy o CIT dotyczące korekty cen transferowych. Regulacje te, jak wskazano w uzasadnieniu wprowadzającej je ustawy, definiują szczegółowe warunki dopuszczalności stosowania korekty cen transferowych. Budzą one przy tym liczne wątpliwości podatników.
Czytaj także: Ceny transferowe – zmiany w przepisach od 2021 r.
W analizowanej sprawie pierwsze z pytań podatnika dotyczyło przypadku wystąpienia zmian w metodologii ustalenia ceny transferowej. Chodziło o sytuacje, w których podatnik, w trakcie roku lub po jego zakończeniu, decydował się na modyfikację systemu ustalenia ceny transferowej stosowanego od początku roku podatkowego. Drugie pytanie podatnika obejmowało zagadnienia związane z rozliczeniami dokonywanymi na podstawie metod odkosztowych na podstawie kosztów rzeczywistych. Wątpliwość dotyczyła tego jak…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzeni … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS