Od początku 2021 r. wchodzi w życie kolejna porcja przepisów dyrektywy w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Zakłada ona uwolnienie cen prądu w Unii, a więc zniesienie urzędowo zatwierdzanych taryf dla gospodarstw domowych, jakie wciąż stosuje się w Polsce.
O wdrożenie unijnych przepisów oraz uwolnienie cen energii zapytaliśmy resort klimatu. Ministerstwo w odpowiedzi dla DGP napisało, że planuje przyjęcie ustawy wdrażającej dyrektywę na koniec pierwszej połowy 2021 r. Zastrzegł, że dyrektywa przewiduje możliwość „odstąpienia od natychmiastowej deregulacji cen dla gospodarstw domowych i mikroprzedsiębiorców oraz utrzymanie ustalania cen przez regulatora do momentu wykształcenia dojrzałej i skutecznej konkurencji na rynku”.
Według ministerstwa „rynek ani odbiorcy nie są gotowi na pełne uwolnienie cen. Dlatego przepisy projektowane w ramach implementacji dyrektywy 2019/944 zakładają czasowe utrzymanie obowiązku przedkładania taryf przez sprzedawców z urzędu sprzedających energię elektryczną dla gospodarstw domowych” – czytamy w odpowiedzi. W ramach tej samej ustawy resort planuje zmianę zasad przyznawania dodatku energetycznego tak, aby skorzystało z niego jak najwięcej potrzebujących. W związku z tym już wycofany został projekt dotyczący tzw. rekompensaty Sasina.
Faktycznie unijna dyrektywa przewiduje pewne odstępstwo od swobody cen.
Pierwszy wyjątek dotyczy ich ustalania dla gospodarstw domowych „dotkniętych ubóstwem energetycznym”, a drugi pozwala na interwencję państwa w okresie przejściowym w dochodzeniu do „skutecznej konkurencji” między dostawcami. Ale stosowanie taryf po wdrożeniu dyrektywy będzie już nieco utrudnione. Będą musiały one być m.in. ograniczone w czasie i proporcjonalne, a dodatkowo stosujące je państwa będą musiały tłumaczyć się Komisji Europejskiej.
O uwolnienie rynku energii zapytaliśmy też prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Rafała Gawina. To on zatwierdza taryfy dla gospodarstw domowych. ‒ Dane URE pokazują, że ok. 60 proc. odbiorców w gospodarstwach … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS