A A+ A++

Wiele osób otrzymało w ostatnim czasie SMS-a z informacją, że ich profil zaufany wygasa. Pierwsza reakcja to podejrzenie, że to może być próba oszustwa. Tak jednak nie jest. Jeśli otrzymałeś taką wiadomość, rzeczywiście musisz przedłużyć swój profil zaufany.

W natłoku informacji, które otrzymujemy każdego dnia oraz wielu różnych sposobów stosowanych przez oszustów, o których nieustannie słyszymy w mediach, SMS z informacją o tym, że wygasa nasz profil zaufany wielu osobom może wydać się podejrzany. To jednak nie oszustwo. Wiele profili zaufanych rzeczywiście zostanie unieważnionych 31 października.

Ważność profilu zaufanego wynosi trzy lata. Podczas pandemii była ona automatycznie przedłużona. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, trzeba to robić samodzielnie.

Jeśli po zalogowaniu się na swój profil zaufany w polu Sposób utworzenia/przedłużenia widzisz informację „Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii”, to Twój profil zostanie unieważniony 31 października 2023 roku, nawet jeśli widzisz inną datę wygaśnięcia profilu. Ważność profilu możesz przedłużyć samodzielnie online

– czytamy na stronie gov.pl.

Aby przedłużyć profil zaufany, trzeba zalogować się na stronie pz.gov.pl. W prawym górnym rogu zobaczysz swoje dane i niebieską strzałkę. Rozwiń menu pod strzałką i wybierz Profil zaufany. W Szczegółach profilu wybierz Przedłuż ważność lub zmień dane, a następnie Dalej. Zobaczysz okno ze swoimi danymi kontaktowymi. Potwierdź je lub edytuj, jeśli się zmieniły. Otrzymasz SMS i e-mail z kodami autoryzacyjnym. Wpisz je w odpowiednie pola i wybierz Dalej. Jeśli kody są prawidłowe, zobaczysz potwierdzenie przedłużenia ważności profilu zaufanego o trzy lata. Otrzymasz również e-mail z potwierdzeniem.

Jeśli ktoś loguje się do profilu zaufanego bankowością elektroniczną, to po przedłużeniu ważności profilu zniknie jego powiązanie z kontem bankowym. Do profilu zaufanego będzie mógł zalogować się tylko nazwą użytkownika lub adresem e-mail, a metoda autoryzacji logowania do profilu zmieni się na SMS z kodem lub push w aplikacji mObywatel, jeśli ta metoda była wcześniej używana.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSztuka Odbicia Rzeczywistości: Podsumowanie XXII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej
Następny artykułKultura czeska moja laska nebeska, czyli Szczygieł w Oświęcimiu