A A+ A++

Kampania „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię” jest adresowana do mieszkańców województwa pomorskiego i w niekonwencjonalny sposób zachęca, by przekonać do działań prozdrowotnych – profilaktycznych. Celem projektu, realizowanego przez Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku, jest zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne (kolonoskopowe).

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań. Poddając się badaniu – kolonoskopii – odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, można zapobiec  rozwojowi choroby, która we wczesnym stadium zwykle nie daje żadnych objawów. Badania zmniejszą ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%. Od 2000 r. w Polsce realizowany jest Program badań przesiewowych raka jelita grubego, w którym wzięło w nim udział ok. 17 tys. osób. Ilość Polaków wykonujących badania z roku na rok jest większa, jednak jest ich 3-krotnie mniej np. w Belgii lub Szwecji, gdzie aż 60% obywateli wykonuje profilaktyczną kolonoskopię. Według konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii prof. Jarosława Reguły badania przesiewowe z użyciem kolonoskopii uchroniły przed rakiem jelita grubego około 10 tys. Polaków.

Nietypowa, intrygująca kampania promocyjna „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię” ma zmienić tę niekorzystną sytuację. Jedną z aktywności jest Konkurs „MISTRZ PROFILAKTYKI”– skierowany do pomorskich Pracodawców, którzy poprzez zachęcenie pracowników do skorzystania z badań profilaktyczne wykazują dbałość o ich zdrowie i przedłużenie aktywności zawodowej. Deklaracje udziału będą jeszcze przyjmowane do 15 grudnia 2019 roku, a badania można wykonać do końca grudnia 2019.

Więcej informacji na stronie: https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/aktualnosci/konkurs/

O naszych aktywnościach można przeczytać na stronie www projektu kolonoskopia-pomorze.pl. Na terenie naszego województwa w 2018 r. pojawiły się murale i wielkoformatowe banery z czarno-białym rysunkiem satyrycznym. Ta nietypowa forma ma zaciekawić i poprzez proste skojarzenia – przegląd auta=przegląd organizmu, dbałość o urodę=dbałość o ciało – skłonić do zachowań prozdrowotnych. Zorganizowaliśmy również 3 video mappingi – spektakularne, trójwymiarowe przedstawienia wizualno-edukacyjne w Bytowie, Kościerzynie i Starogardzie Gdańskim. W zimie wieszamy pomarańcze na drzewach, a także organizujemy Białe miasteczka lub punkty informacyjne podczas lokalnych imprez.

Projekt skierowany jest do kobiet i mężczyzn aktywnych zawodowo:

· w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego

· w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego

· osób w wieku 20-65 lat pochodzące z rodziny z zespołami genetycznymi,

które nie miały badania (kolonoskopii) w ciągu ostatnich 10 lat.

Na badanie można umówić się przez Formularz zgłoszeniowy na stronie www projektu:  https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/umow-badanie/ lub zadzwonić na infolinię pod numer 58 727 01 30. Do tej pory z badania skorzystało 3105 osób z województwa pomorskiego.

Lista ośrodków wykonujący badania w ramach projektu:

COPERNICUS PL Sp. z o.o. im. M. Kopernika

Nowe Ogrody 1-6, 80-803 Gdańsk

tel. (58) 764 05 25 , godz. 8:00 – 14:00

COPERNICUS PL Sp. z o.o. św. Wojciecha

Jana Pawła II 50, 80-462 Gdańsk

tel. (58) 768 43 83 , godz. 7:00 – 14:30

KOŚCIERZYNA

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

Piechowskiego 36, 83-400 Kościerzyna

tel. 887 780 281, godz. 10:00 – 14:00

STAROGARD GDAŃSKI

Medpharma Zakład Opieki Zdrowotnej S.A.

Jana Pawła II 5, 83-200 Starogard Gdański

tel. (58) 56 240 18, godz. 7:30- 18:00
Jak przebiega badanie?

Kolonoskopia wykonywana jest w pozycji leżącej przy użyciu endoskopu (kolonoskopu), który zawiera światłowód i kamerkę. Wprowadzany jest on przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego. W trakcie badania do jelita wprowadzane jest również powietrze. Ułatwia ono lekarzowi wykonującemu badanie dokładne obejrzenie wnętrza jelita pacjenta w dużym powiększeniu. Badanie jest bezbolesne dla większości osób, jeżeli są ku temu skazania można je wykonać w znieczuleniu ogólnym.

Jeżeli podczas badania lekarz wykryje polipy, zostaną one usunięte i zdiagnozowane. Usunięcie ich jest bezbolesne i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do codziennych obowiązków. Jeżeli z powodów medycznych nie będzie można usunąć polipów podczas badania, pacjent zostanie skierowany do dalszej diagnostyki i usunięcia polipów w warunkach szpitalnych w ustalonym terminie.

Badanie trwa około 15-30 minut.

.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpłatny program rehabilitacji kardiologicznej
Następny artykułGoogle Internetowe Rewolucje – indywidualne konsultacje dla biznesu w Stalowej Woli