A A+ A++

Sytuacja i kwestia pomocy uchodźcom z Ukrainy była tematem ostatniego spotkania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W każdej z gmin Powiatu Chojnickiego podejmowane są działania mające na celu niesienie pomocy zarówno tym, którzy zostali na Ukrainie jak też uchodźcom.

Starosta Marek Szczepański przekazał informację na temat ustaleń ze spotkania z wojewodą pomorskim. – W naszym województwie działają dwa punkt recepcyjne – mówił starosta. –  To Dom Harcerza i Dolna Brama w Gdańsku. Tam osoby z Ukrainy potrzebujące pomocy mogą uzyskać informacje na temat możliwości zakwaterowania na terenie województwa pomorskiego, jak też o adresach placówek Straży Granicznej. To szczególnie ważne dla obywateli Ukrainy, którzy mają tzw. nieuregulowany status np. nie posiadają paszportów lub innego dowodu tożsamości.

Na terenie powiatu chojnickiego rozpatrywane są różne lokalizacje, w których będzie można umieścić uchodźców. Wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański podczas spotkania zadeklarował, że przygotowuje już internat w Swornegaciach. Do dyspozycji będą też ośrodki i hotele. Konieczne jest jeszcze podpisanie odpowiednich porozumień z przedsiębiorcami. Na co zawracał uwagę dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Tomasz Kabat to fakt, że osoby prywatne przyjmujące do siebie uchodźców proszone są o zgłaszanie tego do swoich urzędów gmin. – Dzięki temu będziemy mieli wiedzę na temat liczby uchodźców na naszym terenie – tłumaczył dyrektor –  Ważne jest też, aby osoby prywatne miały świadomość, że ich pomoc udzielana jest w formie wolontariatu. W tym wypadku niezbędne mogą okazać się działania jakie podjął powiat, wspólnie z miastem i gminą Chojnice.  Od poniedziałku działa zbiórka, która adresowana jest także do osób przyjmujących uchodźców.  Promocja Regionu Chojnickiego zajmuje się gromadzeniem między innymi ubrań, jak też innych materiałów, które mogą się przydać.  Wymiana informacji pomiędzy potrzebującymi, a oferującymi pomoc odbywa się też na specjalnej grupie na profilu społecznościowym Pomoc Ukrainie-Razem Dla Korsunia.  Podczas spotkania szerokie wsparcie  zadeklarowały między innymi Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie czy Powiatowy Urząd Pracy.  Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach Maciej Polasik poinformował, że nikt z uchodźców zgłaszających się do szpitala nie pozostanie bez pomocy medycznej i sugerował, że tak samo powinny zachować się POZ, chociaż w tym temacie podobnie jak w innych dziedzinach nie ma jeszcze przepisów. – Cały czas czekamy na spec ustawę, która ureguluje wiele naszych działań, ale nie możemy też siedzieć z założonymi rękoma, dlatego też apeluję  do samorządowców oraz dyrektorów jednostek i instytucji, aby podchodzili do obecnej sytuacji przede wszystkim z empatią i zrozumieniem – mówi starosta Marek Szczepański.

- img_8364.jpg

 - img_8365.jpg

- img_8367.jpg

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRosja z wyprzedzeniem poinformowała Chiny o planie napaści na Ukrainę?
Następny artykułRozgryźli wirusa, który zaatakował Ukrainę tuż przed inwazją