A A+ A++

Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób. Sytuację pogarsza stan pandemii, z którą wiąże się znaczne ograniczenie aktywności fizycznej i społecznej. Dlatego Gdynia realizuje program dla dorosłych mieszkańców, aby skutecznie z nią walczyć.

Ponad 30% chorych nie wie o tym, że choruje. Tym samym często nie są nawet świadomi, że występuje u nich stan przedcukrzycowy, który jest ostatnim momentem, aby podjąć działania w celu uchronienia się przed zachorowaniem na cukrzycę typu 2.

– Cukrzyca to niezwykle ważny problem, nad którym staramy się intensywnie pracować. To są działania skierowane zarówno do tych, których już ten problem dotyczy, ale także do młodych, aktywnych mieszkańców Gdyni. Zależy nam na dotarciu do osób z grupy ryzyka, aby uchronić ich przed zachorowaniem. Staramy się edukować jak zdrowo się żywić i przypominamy o aktywności sportowej. Prowadzimy również badania przesiewowe i uczulamy jak ważna jest profilaktyka – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.

Większość osób może uniknąć zachorowania lub znacznie opóźnić jej wystąpienie, gdyż leczenie stanu przedcukrzycowego, to głównie zmiana stylu życia. Wystarczy prosty przepis. Zdrowo się odżywiaj, zadbaj o zbilansowaną dietę. Bądź aktywny fizycznie. Bądź wolny od uzależnień. Poznaj techniki radzenia sobie ze stresem. Dbaj o wypoczynek i odpowiednią ilość snu. Chodź regularnie na badania profilaktyczne.
Gdyńskie Centrum Zdrowia realizuje najnowszy projekt pn. Program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie powiatów: gdyńskiego, wejherowskiego i puckiego. Jest on skierowany do osób aktywnych zawodowo. Dzięki niemu chcemy zwiększyć świadomość mieszkańców tych obszarów na temat profilaktyki cukrzycy typu 2 oraz pomóc w uchronieniu ich przed zachorowaniem.
Aby wziąć udział w rekrutacji do projektu, wystarczy wejść na www.niecukrzymy.pl i wypełnić krótką ankietę. Po wypełnieniu ankiety uzyskuje się informację czy znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Następnie osoby z grupy ryzyka będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych (OGTT lub glikemia na czczo) w celu potwierdzenia stanu przedcukrzycowego.
Osoby z wykrytym stanem przedcukrzycoweym zostaną zaproszone do programu edukacyjnego, w ramach którego zespół specjalistów pomoże w zmianie stylu życia.
W najbliższym czasie zaplanowana została również kampania informacyjno-edukacyjna, która będzie w ciekawy sposób przedstawiała zagadnienia związane z cukrzycą, zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną. Już dzisiaj zapraszamy na stronę na facebooku @niecukrzymy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProblemy zdrowotne Tymoteusza Puchacza
Następny artykułPierwszy taki piknik zdrowia !